Sådan gik Butlernetworks konkurs

Butlernetworks direktør, Søren Støvring-Hallsson, troede på redning til det sidste.

Artikel top billede

I 2011 blev skæbnen beseglet for netværksleverandøren Butlernetworks. Selskabet gik konkurs.

Virksomhedens topchef arbejdede ellers intenst på en redningsplan i selskabets sidste levetid.

Efter årevis med underskud på to-cifrede millionbeløb skulle et større banklån fornys i maj-måned i år.

Kort forinden fældede eksperter en nådesløs dom over selskabets økonomi og tilstand.

Det fik administrerende direktør Søren Støvring-Hallsson til at forsvare selskabet.

"Det kan derfor undre, at der er så mange kommentarer på et regnskab uden at forstå strategi og planer," sagde direktøren blandt andet i marts måned 2011, hvor han gjorde det klart, at eksperterne var helt galt på den.

Samtidig oplyste han, at udenlandske investorer havde givet tilsagn om et to-cifret millionbeløb til selskabet.

Men noget gik tilsyndeladende galt.

Investorerne bag Butlernetworks, herunder amerikanske Norwest Equity Partners, ønskede efter gentagne opfordringer fra Computerworld, slet ikke at kommentere selskabets situation. I hvert fald vendte de aldrig tilbage på talrige henvendelser.

Redningsplan går i vasken

Hos den danske netværksleverandør baksede man ifølge Computerworlds oplysninger medio marts med en redningsplan.

Redningsplanen skulle være på plads 20. april 2011. For selskabet kunne angiveligt ikke betale sine regninger.

I et brev fra direktøren og selskabets finansdirektør 15. marts skrev de to til kreditorerne, at de arbejdede på at "...få frigivet den nødvendige kapital til at fortsætte den fremtidige drift af Butlernetworks A/S". 

Direktør Søren Støvring-Hallsson var optimist, da han blev konfronteret med brevets indhold i begyndelsen af maj.  

"Det ser positivt ud. Vi arbejder benhårdt på det," sagde han om selskabets situation, men ønskede ikke at kaste yderligere lys over planerne. 

Redningsplanen skulle dog allerede have ligget klar sidst i april, og noget gik tilsyneladende galt.

Selskabet havde nogle problemer med driftsstabiliteten ultimo uge 21 og primo uge 22.

Og kort efter - onsdag den 1. juni 2011 - blev selskabet erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten. Det var blot tre til fire uger efter direktøren så positivt på selskabets fremtid.  

Det har efter gentagne forsøg ikke været muligt at få en kommentar til forløbet fra direktør Søren Støvring-Hallsson, efter at selskabet gik konkurs.

Nu regner kuratoren i boet med at kunne sælge resterne inden for få dage.

Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job