Sådan gik Butlernetworks konkurs

Butlernetworks direktør, Søren Støvring-Hallsson, troede på redning til det sidste.

Artikel top billede

I 2011 blev skæbnen beseglet for netværksleverandøren Butlernetworks. Selskabet gik konkurs.

Virksomhedens topchef arbejdede ellers intenst på en redningsplan i selskabets sidste levetid.

Efter årevis med underskud på to-cifrede millionbeløb skulle et større banklån fornys i maj-måned i år.

Kort forinden fældede eksperter en nådesløs dom over selskabets økonomi og tilstand.

Det fik administrerende direktør Søren Støvring-Hallsson til at forsvare selskabet.

"Det kan derfor undre, at der er så mange kommentarer på et regnskab uden at forstå strategi og planer," sagde direktøren blandt andet i marts måned 2011, hvor han gjorde det klart, at eksperterne var helt galt på den.

Samtidig oplyste han, at udenlandske investorer havde givet tilsagn om et to-cifret millionbeløb til selskabet.

Men noget gik tilsyndeladende galt.

Investorerne bag Butlernetworks, herunder amerikanske Norwest Equity Partners, ønskede efter gentagne opfordringer fra Computerworld, slet ikke at kommentere selskabets situation. I hvert fald vendte de aldrig tilbage på talrige henvendelser.

Redningsplan går i vasken

Hos den danske netværksleverandør baksede man ifølge Computerworlds oplysninger medio marts med en redningsplan.

Redningsplanen skulle være på plads 20. april 2011. For selskabet kunne angiveligt ikke betale sine regninger.

I et brev fra direktøren og selskabets finansdirektør 15. marts skrev de to til kreditorerne, at de arbejdede på at "...få frigivet den nødvendige kapital til at fortsætte den fremtidige drift af Butlernetworks A/S". 

Direktør Søren Støvring-Hallsson var optimist, da han blev konfronteret med brevets indhold i begyndelsen af maj.  

"Det ser positivt ud. Vi arbejder benhårdt på det," sagde han om selskabets situation, men ønskede ikke at kaste yderligere lys over planerne. 

Redningsplanen skulle dog allerede have ligget klar sidst i april, og noget gik tilsyneladende galt.

Selskabet havde nogle problemer med driftsstabiliteten ultimo uge 21 og primo uge 22.

Og kort efter - onsdag den 1. juni 2011 - blev selskabet erklæret konkurs i Sø- og Handelsretten. Det var blot tre til fire uger efter direktøren så positivt på selskabets fremtid.  

Det har efter gentagne forsøg ikke været muligt at få en kommentar til forløbet fra direktør Søren Støvring-Hallsson, efter at selskabet gik konkurs.

Nu regner kuratoren i boet med at kunne sælge resterne inden for få dage.

Det kan du læse mere om her.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics