Sagsanlæg truer CSC efter nordisk fusk

CSC-aktionærer truer nu med sagsanlæg i kølvandet på svindel-sag i Norden til knap en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Det nordiske regnskabfusk hos CSC betyder nu, at det amerikanske moderselskab trues af et sagsanlæg.

Advokatfirmaet Robbins Geller vil på vegne af en gruppe aktionærer kræve erstatning for et endnu ukendt beløb.

Anklagen går på, at CSC-ledelsen i USA har givet "falske og vildledende" oplysninger til selskabets aktionærer.

I det 35 sider lange dokument omtales flere gange svindel-sagen fra Norden.

Advokaterne anfører, at "... sagsøgte d. 9. februar, 2011 offentliggjorde, at de regnskabs-uregelmæssigheder i virksomhedens MSS Nordic region - som sagsøgte 10. november 2010 over for investorerne havde beskrevet som "rettede" og "bag os" - i virkeligheden var fordoblet, og var gået fra at udgøre en omkostning på 203 millioner kroner og til nu at udgøre en omkostning på mere end 412 millioner kroner..."

På samme vis anfører advokatfirmaet, at CSC siden har udvidet den interne undersøgelse af svindel-mistanken.

Det samme har det amerikanske børstilsyn, påpeger advokaterne i skrivelsen.

Danmark og "lusket plan"

I svindelsagen, der i øjeblikket beløber sig til knap en halv milliard kroner, er tidligere danske CSC-folk under mistanke.

Det amerikanske børstilsyn har gransket affæren i snart et halvt års tid.

I USA har CSC's CFO, Michael Mancusu, der i øvrigt er omfattet af sagsanlægget, tidligere kaldt det "afsporede" folk, der har udført svindel udfra en "lusket plan". 

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg