Avaya børsnoteres for milliarder

Efter nogle dårlige år som privatejet vil unified communications-virksomheden Avaya igen børsnoteres.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Unified communications-virksomheden Avaya bliver igen børsnoteret og anmodede i går, torsdag, USA's Securities and Exchange Commission om en børsintroduktion til 5,2 milliarder kroner.

Virksomheden sigter efter at bruge de midler, der bliver rejst ved børsnoteringen, til blandt andet at afbetale på langfristet gæld, oplyser Avaya i en pressemeddelelse.

Børsintroduktionen bliver håndteret af Morgan Stanley & Co., Goldman, Sachs & Co., J.P. Morgan Securities, Citigroup Global Markets, Deutsche Bank Securities, BofA Merrill Lynch, Barclays Capital, UBS Investment Bank samt Credit Suisse Securities (USA).

Avaya har ifølge indgivelsen til SEC haft et negativt nettoresultat, i hele perioden siden virksomheden blev købt i 2007 af Silver Lake Partners og Texas Pacific Group, der betalte 42,3 milliarder kroner for virksomheden.

Avaya vil fortsat udvikle produkter til kontaktcentre og telefoni, investere i forskning og udvikling, udvide salg og distribution, gå efter nye markeder og optræne personale og partnere i salg af nye produkter og services. Platformen Avaya Flare Experience til videokonference og unified communications nævnes i indgivelsen til SEC som et af disse nye produkter.

Virksomheden oplyser også at have planer om at købe sig til ny teknologi via en kombination af licensering, udviklingskontrakter, alliancer og opkøb. Avaya vil træne medarbejdere og kanalpartnere til at servicere nye produkter og applikationer så service-niveauet er konsistent verden over.

Når virksomheden er blevet børsnoteret, vil den også skulle håndtere kravene fra Wall Street om at præstere fra kvartal til kvartal, hvilket Avaya ellers har undgået som privatejet virksomhed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS