Avaya børsnoteres for milliarder

Efter nogle dårlige år som privatejet vil unified communications-virksomheden Avaya igen børsnoteres.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Unified communications-virksomheden Avaya bliver igen børsnoteret og anmodede i går, torsdag, USA's Securities and Exchange Commission om en børsintroduktion til 5,2 milliarder kroner.

Virksomheden sigter efter at bruge de midler, der bliver rejst ved børsnoteringen, til blandt andet at afbetale på langfristet gæld, oplyser Avaya i en pressemeddelelse.

Børsintroduktionen bliver håndteret af Morgan Stanley & Co., Goldman, Sachs & Co., J.P. Morgan Securities, Citigroup Global Markets, Deutsche Bank Securities, BofA Merrill Lynch, Barclays Capital, UBS Investment Bank samt Credit Suisse Securities (USA).

Avaya har ifølge indgivelsen til SEC haft et negativt nettoresultat, i hele perioden siden virksomheden blev købt i 2007 af Silver Lake Partners og Texas Pacific Group, der betalte 42,3 milliarder kroner for virksomheden.

Avaya vil fortsat udvikle produkter til kontaktcentre og telefoni, investere i forskning og udvikling, udvide salg og distribution, gå efter nye markeder og optræne personale og partnere i salg af nye produkter og services. Platformen Avaya Flare Experience til videokonference og unified communications nævnes i indgivelsen til SEC som et af disse nye produkter.

Virksomheden oplyser også at have planer om at købe sig til ny teknologi via en kombination af licensering, udviklingskontrakter, alliancer og opkøb. Avaya vil træne medarbejdere og kanalpartnere til at servicere nye produkter og applikationer så service-niveauet er konsistent verden over.

Når virksomheden er blevet børsnoteret, vil den også skulle håndtere kravene fra Wall Street om at præstere fra kvartal til kvartal, hvilket Avaya ellers har undgået som privatejet virksomhed.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS