Telia og Telenor: Vi bygger Danmarks bedste net

Telenor og Telias fælles mobilnet vil rykke fra konkurrenternes, lyder det fra de to selskabers topbosser.

Artikel top billede

Telenor-topchef Jon Erik Haug (tv) og Telia-topchef Søren Abildgaard mener, at de nu i fællesskab bygger Danmarks bedste mobilnet. Foto: Lars Nybøll

Danmarks bedste mobilnet.
 
Det er ifølge topcheferne hos Telia og Telenor målet med det nye samarbejde, som de to selskaber har indledt.
 
Hidtil har de to selskaber bygget et mobilnet hver for sig, men fremhover udbygger de fælles mobilnet, ligesom de to teleselskaber vil fusionere de net, som de allerede har stillet op.
 
"Vi starter allerede nu med at opstille master i fællesskab de steder, hvor vi ikke dækker optimalt i dag," fortæller administrerende direktør, Søren Abildgaard, fra Telia.
 
Til næste år træder projektet ind i anden fase, når selskaberne før sommerferien lægger deres 3G- og 4G-netværk, der typisk bruges til datatrafik, sammen. Den tredje og sidste fase finder sted i 2013, hvor selskaberne også lægger 2G-delen sammen.

"Vi kommer til at gøre det vanskeligere for 3 og TDC," siger Telenors administrerende direktør Jon Erik Haug om den effekt, som samarbejdet vil have på markedet.

Telenor-chefen vil ikke pege på, hvem der har det bedste mobilnet i dag, men han siger, at der hos mange danskere er en opfattelse af, at TDC har det bedste net.
 
Tidsfaktoren spiller ind
Når netværket er smeltet sammen, vil Telia og Telenor have et netværk, der har 1.000 antenne-sites mere end TDC. I dag har Telenor til sammenligning 2.000 sites i alt.
 
"Det ville tage flere år at nå dertil for Telia og Telenor, hvis de skulle gøre det hver for sig," siger Jon Erik Haug fra Telenor.
 
Ifølge Telia-direktør Søren Abildgaard er netop tidsperspektivet "en væsentlig faktor" for den aftale, som selskaberne har indgået.
 
De to selskaber har været i dialog i et års tid. Telenors Jon Erik Haug tog for cirka et år siden kontakt til Telias daværende topchef, Jesper Brøckner, hvor han præsenterede ideen.
 
Allerede dengang fik han at vide, at processen ville tage et år. 
 
"Det har været et maraton," lyder det fra Jon Erik Haug om processen om at nå i mål med aftalen.

Samarbejdet stopper her 
Både Jon Erik Haug og Søren Abildgaard understreger, at samarbejdet ikke bliver mere omfattende end dette.

De to selskaber går ikke med planer om en fusion, pointerer de.

Heller ikke produkter eller tjenester bliver ens, forsikrer de.

"Vi konkurrerer også skarpt i fremtiden på produkter og services," siger Søren Abildgaard og tilføjer, at også den forskellige kundeservice, er en konkurrenceparameter.
 
Ingen spareøvelse
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen har så sent som tirsdag sagt, at Telenor og Telia er i en "uholdbar" finansiel situation, og de derfor blev nødt til at gå ind i et samarbejde.
 
Det drejer sig dog slet ikke om at spare penge, lyder det fra de to topchefer, selvom de erkender, at det er en afledt effekt på længere sigt.
 
"Det er ikke en spareøvelse. Det her handler om at skabe Danmarks bedste net," siger Jon Erik Haug.
 
Ifølge Søren Abildgaard betyder overgangsfasen, at selskaberne bliver nødt til at hæve investeringerne. Og begge selskaber bidrager lige meget.
 
"I alle forhold er det sundt, at der er en balance," siger han.
 
Det bliver Nokia Siemens Networks, der skal udbygge de to selskabers fælles net.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest