Telia og Telenor: Vi bygger Danmarks bedste net

Telenor og Telias fælles mobilnet vil rykke fra konkurrenternes, lyder det fra de to selskabers topbosser.

Artikel top billede

Telenor-topchef Jon Erik Haug (tv) og Telia-topchef Søren Abildgaard mener, at de nu i fællesskab bygger Danmarks bedste mobilnet. Foto: Lars Nybøll

Danmarks bedste mobilnet.
 
Det er ifølge topcheferne hos Telia og Telenor målet med det nye samarbejde, som de to selskaber har indledt.
 
Hidtil har de to selskaber bygget et mobilnet hver for sig, men fremhover udbygger de fælles mobilnet, ligesom de to teleselskaber vil fusionere de net, som de allerede har stillet op.
 
"Vi starter allerede nu med at opstille master i fællesskab de steder, hvor vi ikke dækker optimalt i dag," fortæller administrerende direktør, Søren Abildgaard, fra Telia.
 
Til næste år træder projektet ind i anden fase, når selskaberne før sommerferien lægger deres 3G- og 4G-netværk, der typisk bruges til datatrafik, sammen. Den tredje og sidste fase finder sted i 2013, hvor selskaberne også lægger 2G-delen sammen.

"Vi kommer til at gøre det vanskeligere for 3 og TDC," siger Telenors administrerende direktør Jon Erik Haug om den effekt, som samarbejdet vil have på markedet.

Telenor-chefen vil ikke pege på, hvem der har det bedste mobilnet i dag, men han siger, at der hos mange danskere er en opfattelse af, at TDC har det bedste net.
 
Tidsfaktoren spiller ind
Når netværket er smeltet sammen, vil Telia og Telenor have et netværk, der har 1.000 antenne-sites mere end TDC. I dag har Telenor til sammenligning 2.000 sites i alt.
 
"Det ville tage flere år at nå dertil for Telia og Telenor, hvis de skulle gøre det hver for sig," siger Jon Erik Haug fra Telenor.
 
Ifølge Telia-direktør Søren Abildgaard er netop tidsperspektivet "en væsentlig faktor" for den aftale, som selskaberne har indgået.
 
De to selskaber har været i dialog i et års tid. Telenors Jon Erik Haug tog for cirka et år siden kontakt til Telias daværende topchef, Jesper Brøckner, hvor han præsenterede ideen.
 
Allerede dengang fik han at vide, at processen ville tage et år. 
 
"Det har været et maraton," lyder det fra Jon Erik Haug om processen om at nå i mål med aftalen.

Samarbejdet stopper her 
Både Jon Erik Haug og Søren Abildgaard understreger, at samarbejdet ikke bliver mere omfattende end dette.

De to selskaber går ikke med planer om en fusion, pointerer de.

Heller ikke produkter eller tjenester bliver ens, forsikrer de.

"Vi konkurrerer også skarpt i fremtiden på produkter og services," siger Søren Abildgaard og tilføjer, at også den forskellige kundeservice, er en konkurrenceparameter.
 
Ingen spareøvelse
Aktieanalytiker Poul Ernst Jessen har så sent som tirsdag sagt, at Telenor og Telia er i en "uholdbar" finansiel situation, og de derfor blev nødt til at gå ind i et samarbejde.
 
Det drejer sig dog slet ikke om at spare penge, lyder det fra de to topchefer, selvom de erkender, at det er en afledt effekt på længere sigt.
 
"Det er ikke en spareøvelse. Det her handler om at skabe Danmarks bedste net," siger Jon Erik Haug.
 
Ifølge Søren Abildgaard betyder overgangsfasen, at selskaberne bliver nødt til at hæve investeringerne. Og begge selskaber bidrager lige meget.
 
"I alle forhold er det sundt, at der er en balance," siger han.
 
Det bliver Nokia Siemens Networks, der skal udbygge de to selskabers fælles net.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car