Telia og Telenor slår sig sammen mod TDC og 3

Teleselskaberne Telia og Telenor vil nu dele mobilnetværk. Et træk, der skal skabe Danmarks bedste netværk.

Artikel top billede

Telenor og Telia er blevet enige om at slå sig sammen mod konkurrenterne fra TDC og 3.

De to teleselskaber har netop indgået aftale om netværksdeling med håbet om, at de to netværk tilsammen vil være Danmarks bedste mobilnetværk. 

Der er dermed ikke tale om en egentlig fusion mellem selskaberne, men kun en sammenlægning af de to selskabers mobilnet. 

Telia og Telenor etablerer samtidig et fælles infrastrukturselskab, som skal bygge det fælles netværk. Aftalen omfatter både 2G, 3G og 4G (LTE). 

"I fællesskab vil vi skabe Danmarks bedste mobilnetværk og dermed give de bedste kundeoplevelser på smartphones, tablets og mobilt bredbånd," lyder det i en fælles pressemeddelelse. 

Er allerede i gang

Med aftalen giver de to selskaber hinanden adgang til eksisterende master i områder, hvor de ellers hver især skulle have bygget.

Fremover vil Telenor og Telia også bygge nye mobilmaster i fællesskab og dermed reducere udgifterne.  

Kunderne kan allerede nu begynde at mærke effekten af netværkssamarbejdet, oplyser selskaberne. Som et led i aftalen er Telenor og Telia nemlig i fuld gang med at give hinanden adgang til hinandens master.

Samarbejdet omfatter det såkaldte radio-access-netværk, det vil sige de antenner, master, og sendeudstyr, der skaber forbindelse til kundernes mobile enheder.

Samarbejdet omfatter ikke de to selskabers core-netværk. De skal fortsat drives hver for sig.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS