CSC fyrer konfliktleder: Mistanke om sabotage

CSC har netop fyret en medarbejder med en ledende rolle på Prosas side i konflikten.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

It-giganten CSC har fyret en mangeårig medarbejder for mistanke om sabotage på systemerne dagen før stor-konflikten startede den 1. juni.
 
Der er ifølge Computerworlds oplysninger tale om et medlem af konfliktudvalget, som med mange års erfaring ikke formelt har titel af tillidsmand, men som har haft en ledende funktion i den uformelle ledelse af konflikten mod it-giganten CSC.  
 
Ifølge en intern besked hos CSC - underskrevet af director og leder af forhandlingsudvalget i konflikten mod Prosa, Lene Christensen -  har firmaet konstateret, at nogle af firmaets problemer skyldes "bevidste handlinger": 
 
"Desværre må vi konstatere, at nogle af de problemer, vi har haft, tilsyneladende er opstået som konsekvens af bevidste handlinger, der har haft til hensigt at lukke nogle systemer ned. Det er selvfølgelig meget bekymrende og helt uacceptabelt. Vi er i gang med at undersøge dette til bunds, herunder om vi kan identificere den eller de personer, der har forårsaget dette." 
 
Teksten er underskrevet "Lene Christensen". 
 
Ansat i driftsafdelingen
Skrivelsen, som Computerworld er kommet i besiddelse af, har nu ført til en konkret reaktion fra ledelsen.
 
Computerworld erfarer, at der er tale om en medarbejder, der er ansat i driftsafdelingen, som gik i strejke 1. juni, altså dagen efter den formodede sabotage.  

Konkret handler miseren ifølge Computerworlds oplysninger om, at medarbejderen midt på dagen den 31. maj foretog nogle optimeringer af systemet. 

Imidlertid manglede et kryds i systemet angiveligt efter denne operation. 

Krydset bestemmer, om automatiserede processer bliver udført eller ej, og da krydset mangler, udsender systemet angiveligt en række alarmer.

CSC har tidligere fyret to tillidsrepræsentanter fra fagforbundet i forbindelse med den verserende konflikt, der startede med lockout af 120 medarbejdere den 9. februar.

En overgang overvejede alle Prosa-tillidsmændene hos CSC kollektivt at opsige deres hverv. Men efter noget tid og medlemmernes opfordringer blev det ikke til noget.

Computerworld har kontaktet CSC presseansvarlige for at få en kommentar til fyringssagen, men selskabet har ikke svaret. Ligeledes har Prosa ikke ønsket at kommentere sagen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse