Ekspert: CSC har pligt til at behandle strejkende pænt

Uanset hvad Arbejdsretten beslutter, og uanset om CSC måtte tiltræde en HK-overenskomst, må virksomheden ikke lægge nogen til last, at de har været i strejke. Det fastslår professor i arbejdsret.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

"CSC skal i videst muligt omfang forsøge at genansætte alle de medarbejdere, som har været i strejke. Det må ikke lægges nogen til last, at de har deltaget i strejken."

Det siger Jens Kristiansen, der er professor i arbejdsret på Københavns Universitet, og tilføjer: 

"Men der er omvendt ingen garanti for, at det vil være driftsmæssigt at genansætte samtlige strejkende."

"Når man er i konflikt, er det altid en usikker situation. Det kan ikke være anderledes," siger Jens Kristiansen.
 
Det er typisk usikkerhed om fremtiden, om hvordan konflikten ender, og hvor længe den varer, som skaber utryghed hos de konfliktramte medarbejdere, som står med valget mellem at konflikte videre eller at tage imod et tilbud på en anden overenskomst. 
 
Men hvis parterne på et eller andet tidspunkt senere bliver enige og igen indgår en overenskomst, er udgangspunktet, at der vil være en urykkeelig klausul om, at der ikke må ske såkaldte fortrædelser.

Det betyder, at begge parter i konflikten har pligt til at prøve at reetablere ansættelsesforholdene. 

Afgørelse ændrer ikke på konflikten

CSC's ledelse kan altså ikke bare vende ryggen til den heftige konflikt mellem it-giganten og Prosa, selvom Arbejdsretten giver CSC medhold i, at firmaet er frigjort af overenskomsten med Prosa, og CSC derefter indgår en anden overenskomst med HK/Prosa.
 
En frigørelse fra overenskomsten med Prosa er nemlig ikke det samme som en frigørelse fra den igangværende konflikt, som kan fortsætte med uformindsket styrke.
 
"Det er ikke sådan, at bare fordi man er blevet frigjort fra overenskomsten og indgår overenskomst til anden side, så er den allerede iværksatte konflikt fra Prosa også ulovlig."
 
Det siger Jens Kristiansen, der er professor i arbejdsret med Københavns Universitet. 

De CSC-ansatte har nu af flere omgange nedstemt et ovenskomstforslag, som Prosa har forhandlet med CSC på ultimative vilkår. Siger de ansatte ikke ja, tiltræder CSC en overenkomst med HK/Privat og mener sig frigjort fra overenksomsten med Prosa.   
 
"Det, man kan frigøre sig fra, er den eksisterende overenskomst. Det er sådan set den normale virkning af at iværksætte en mere omfattende konflikt på et område," siger Jens Kristiansen. 
 
Kan fortsætte trods konflikt
Men det er altså ikke det samme som en frigørelse fra konflikten. Dermed kan Prosa-medlemmerne, der ikke ønsker at sige ja til et eventuelt tilbud om at blive ansat med HK/Privat-overenskomst altså forsætte den igangværende konflikt i forsøget på at opnå en ny overenskomst mellem Prosa og CSC ved hjælp af strejker, sympatikonflikter og så videre, forklarer Jens Kristiansen.
 
Spørgsmålet om, hvorvidt selve den kørende konflikt på et eller andet tidspunkt bliver ulovlig som følge af blandt andet CSC's formodede tiltrædelse af overenskomst med HK/Privat er nemlig ifølge Jens Kristiansen et selvstændigt spørgsmål.  
 
"De personer, der taget imod tilbuddet og lader sig ansætte på en ny overenskomst, de kan ikke længere strejke. Men de, som afviser tilbuddet, kan fortsætte strejken," siger Jens Kristiansen. 
 
For dem, der ikke siger ja og dermed vælger at fortsætte konflikten, vil der altid være en risiko for at miste arbejdet, i al fald på det private arbejdsmarked, forklarer Jens Kristiansen. 

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Kromann Reumert

Legal Tech & AI Adoption Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job