Ekspert: CSC har pligt til at behandle strejkende pænt

Uanset hvad Arbejdsretten beslutter, og uanset om CSC måtte tiltræde en HK-overenskomst, må virksomheden ikke lægge nogen til last, at de har været i strejke. Det fastslår professor i arbejdsret.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

"CSC skal i videst muligt omfang forsøge at genansætte alle de medarbejdere, som har været i strejke. Det må ikke lægges nogen til last, at de har deltaget i strejken."

Det siger Jens Kristiansen, der er professor i arbejdsret på Københavns Universitet, og tilføjer: 

"Men der er omvendt ingen garanti for, at det vil være driftsmæssigt at genansætte samtlige strejkende."

"Når man er i konflikt, er det altid en usikker situation. Det kan ikke være anderledes," siger Jens Kristiansen.
 
Det er typisk usikkerhed om fremtiden, om hvordan konflikten ender, og hvor længe den varer, som skaber utryghed hos de konfliktramte medarbejdere, som står med valget mellem at konflikte videre eller at tage imod et tilbud på en anden overenskomst. 
 
Men hvis parterne på et eller andet tidspunkt senere bliver enige og igen indgår en overenskomst, er udgangspunktet, at der vil være en urykkeelig klausul om, at der ikke må ske såkaldte fortrædelser.

Det betyder, at begge parter i konflikten har pligt til at prøve at reetablere ansættelsesforholdene. 

Afgørelse ændrer ikke på konflikten

CSC's ledelse kan altså ikke bare vende ryggen til den heftige konflikt mellem it-giganten og Prosa, selvom Arbejdsretten giver CSC medhold i, at firmaet er frigjort af overenskomsten med Prosa, og CSC derefter indgår en anden overenskomst med HK/Prosa.
 
En frigørelse fra overenskomsten med Prosa er nemlig ikke det samme som en frigørelse fra den igangværende konflikt, som kan fortsætte med uformindsket styrke.
 
"Det er ikke sådan, at bare fordi man er blevet frigjort fra overenskomsten og indgår overenskomst til anden side, så er den allerede iværksatte konflikt fra Prosa også ulovlig."
 
Det siger Jens Kristiansen, der er professor i arbejdsret med Københavns Universitet. 

De CSC-ansatte har nu af flere omgange nedstemt et ovenskomstforslag, som Prosa har forhandlet med CSC på ultimative vilkår. Siger de ansatte ikke ja, tiltræder CSC en overenkomst med HK/Privat og mener sig frigjort fra overenksomsten med Prosa.   
 
"Det, man kan frigøre sig fra, er den eksisterende overenskomst. Det er sådan set den normale virkning af at iværksætte en mere omfattende konflikt på et område," siger Jens Kristiansen. 
 
Kan fortsætte trods konflikt
Men det er altså ikke det samme som en frigørelse fra konflikten. Dermed kan Prosa-medlemmerne, der ikke ønsker at sige ja til et eventuelt tilbud om at blive ansat med HK/Privat-overenskomst altså forsætte den igangværende konflikt i forsøget på at opnå en ny overenskomst mellem Prosa og CSC ved hjælp af strejker, sympatikonflikter og så videre, forklarer Jens Kristiansen.
 
Spørgsmålet om, hvorvidt selve den kørende konflikt på et eller andet tidspunkt bliver ulovlig som følge af blandt andet CSC's formodede tiltrædelse af overenskomst med HK/Privat er nemlig ifølge Jens Kristiansen et selvstændigt spørgsmål.  
 
"De personer, der taget imod tilbuddet og lader sig ansætte på en ny overenskomst, de kan ikke længere strejke. Men de, som afviser tilbuddet, kan fortsætte strejken," siger Jens Kristiansen. 
 
For dem, der ikke siger ja og dermed vælger at fortsætte konflikten, vil der altid være en risiko for at miste arbejdet, i al fald på det private arbejdsmarked, forklarer Jens Kristiansen. 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS