Sommerquiz: Hvem ved mest om it-branchen?

Har du fulgt med i it-branchen de seneste måneder? Snup en pause og test din paratviden med Computerworlds sommerquiz. Bagefter kan du udfordre dine venner og kolleger og se hvem, der ved mest.

Artikel top billede

Det er ferietid og tid til at slappe af - og så er det tid til at tjekke, hvor godt du har fulgt med i, hvad der er sket i den danske it-branche og i det store udland.

2011 har indtil videre budt på en bred vifte af begivenheder, og med Computerworlds store sommerquiz kan du teste din paratviden.

Vi bringer i alt fire quizzer hen over sommeren, og du er velkommen til at sende dine venner og kolleger - hjemme eller på ferie - en udfordring til at quizze med.

Fortsat god sommer og rigtig god fornøjelse..

Klik her for at komme i gang.

Se første sommerquiz her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job