Sommerquiz: Test din viden om it-branchen

Har du fulgt med i it-branchen de seneste måneder? Snup en pause og test din paratviden med Computerworlds sommerquiz. Bagefter kan du udfordre dine venner og kolleger og se hvem, der ved mest.

Artikel top billede

Det er ferietid og tid til at slappe af - og så er det tid til at tjekke, hvor godt du har fulgt med i, hvad der er sket i den danske it-branche og i det store udland.

2011 har indtil videre budt på en bred vifte af begivenheder, og med Computerworlds store sommerquiz kan du teste din paratviden.

Vi bringer i alt fire quizzer hen over sommeren, og du er velkommen til at sende dine venner og kolleger - hjemme eller på ferie - en udfordring til at quizze med.

Fortsat god sommer og rigtig god fornøjelse.


Klik her for at komme i gang.

Se første sommerquiz her.

Se anden sommerquiz her.

Se tredje sommerquiz her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse