TDC: Der vil komme unfair konkurrence på Bornholm

Det vil skævvride konkurrencen, hvis kommunalt energiselskab på Bornholm får lov til at udrulle fibernet, lyder det fra TDC.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Skepsis: Bornholmerne har da ikke brug for fibernet

Selskab vil udrulle fiber til alle bornholmske hjem

Det bornholmske energiselskab Østkraft har store planer om at udrulle fibernet på Bornholm.

Men TDC finder det konkurrenceforvridende, hvis Østkraft får lov til at rulle fibernet ud til hjemme. Samtidig er selskabet af den opfattelse, at den nuværende infrastruktur på øen er tilstrækkelig. 
 
Hvorfor er I imod, at Østkraft udruller fiber til alle husstande i forbindelse med at gøre Bornholm til test-ø for intelligente elsystemer? 
 
"En udvikling af bredbåndsmarkedet baseret på fair konkurrence mellem private udbydere har hidtil ført Danmark til en ledende position i sammenligning med andre lande. TDC er principielt imod offentlig støtte til udrulning af infrastruktur, hvilket vil være tilfældet med Østkraft, der er kommunalt ejet," siger afdelingschef Henning Sørensen fra TDC. 

"Desuden har jeg forstået, at blandt andre Energinet.dk ikke finder det nødvendigt med fibernet for at lave intelligente elsystemer," siger han videre. 

Vil have dispensation

Energiselskabet, der er kommunalt ejet, må ifølge lovgivningen ikke udrulle fibernet til øens hjem, da en udrulning ikke er direkte energirelateret.
 
Østkraft arbejder dog på at få dispensation, fordi selskabet vil bruge fibernet til at håndtere intelligent strømstyring.

Det nuværende bredbånd fra TDC er ikke tilstrækkeligt, lyder det fra Østkrafts bestyrelsesformand, Knud Andersen.   
  

Hvorfor er det problematisk, at et kommunalt ejet energiselskab gør det, når statsejede Dong tidligere har gjort det? 
 
"I det omfang Dongs udrulning var baseret på offentlige midler, var det tilsvarende problematisk," siger afdelingschef Henning Sørensen fra TDC.
 
Hvorfor finder I det problematisk, når Østkraft vil åbne fibernettet for alle tjenesteudbydere? 
 
"Selve udrulningen af infrastrukturen er det mest omkostningstunge ved udbud at tjenester på bredbåndsmarkedet. Jo mere af denne udgift, der er finansieret af offentlige midler, jo mere unfair bliver det forretningsgrundlag, som TDC's udbud til de samme kunder skal konkurrere imod." 
 
Østkraft har tidligere kontaktet TDC og spurgt, om ikke teleselskabet ville være med til at opgradere infrastrukturen med fiber til hjemmene. Hvorfor ville TDC ikke være med?
 
"Seneste kontakt fra Østkraft til TDC om fiberadgang går tilbage til juli 2009, hvor TDC ikke udbød fiberbaseret bredbånd til hjemmene andre steder i landet, men også den gang leverede TDC fiberforbindelser til erhvervsvirksomheder. Der var tale om et helt konkret afgrænset projekt i Hasle i forbindelse med nedgravning af fjernvarmerør, og det kunne TDC og Østkraft dengang ikke blive enige om betingelserne for."

Det er ikke første gang, at der har været en tvist mellem Østkraft og TDC.

Østkraft har tidligere været registreret som partner i et fiberprojekt på Bornholm. Her fik fiberprojektet, der hedder Bornholms Fibernet, EU-støtte trods massive protester fra TDC.

Læs også:

Skepsis: Bornholmerne har da ikke brug for fibernet

Selskab vil udrulle fiber til alle bornholmske hjem

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job