Så elendige er danske børn til at læse på computer

Næsten alle danske skolebørn anvender computeren i skole-undervisningen. Alligevel kan danske børn ikke finde ud af at læse og navigere på en skærm.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær. (Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Regeringen skyder en halv it-milliard i folkeskolen

Selv om danske elever ligger helt i top angående brugen af computere i skolen sammenlignet med andre OECD-lande, så kniber det gevaldigt med at læse, navigere rundt i og forholde sig kildekritisk til elektroniske tekster.
 
Det viser en tilføjelse til de analoge PISA-undersøgelser, efter 1.341 danske 15-årige elever fra 221 har været i den elektroniske ild og læst tekster på pc'er i PISA 2009-underesøgelsen.
 
Ud af de 19 lande, der gennemførte testen, ligger Danmark og roder nede på en 13. plads i de elektroniske læsefærdigheder, der blandt andet tester, hvordan eleverne kan finde rundt i hyperlinks, navigere med scrollbars og via menuer.
 
Danmark flittigst på tasterne
13. pladsen skal sammenholdes med, at 99,1 procent af de danske elever går på skoler med internetadgang, og Danmark er på en tredjeplads, når det kommer til adgangen til computere på skolen.
 
Kun 0,2 procent af 15-årige danskere har aldrig prøvet at bruge en computer før, og omkring tre fjerdedele af eleverne bruger computeren i faget dansk minimum en gang om ugen, mens det tal ligger på 40 procent i matematik.
 
"Danmark er klart det land i undersøgelsen, hvor flest elever bruger computeren som et
integreret værktøj i undervisningen," skriver Undervisningsministeriet i en rapport om undersøgelsen.
 
Vi trænger til et løft
På baggrund af undersøgelsen skriver Undervisningsministeriet, at der ikke er entydige forklaringer på, hvorfor danske skoleelever klarer sig relativt dårligt i testen på trods af de gode it-forudsætninger.
 
"Resultaterne for de danske elever kunne tyde på, at de har følt sig så hjemmevante i mediet, at de åbenbart ikke i tilstrækkeligt omfang har anvendt de læsestrategier, de har et teoretisk kendskab til, hvilket kan have ført til en mere overfladisk læsning og en deraf følgende lavere løsningsfrekvens," lyder et tolknings-forslag fra ministeriet.
 
Undervisningsminister Troels Lund Poulsen tager resultatet til efterretning.
 
"Regeringen har længe været klar over, at folkeskolen har brug for et markant fagligt løft. Jeg håber meget, at det kan lykkes at samle et bredt flertal bag vores ambitiøse folkeskoleudspil, for vi skal ikke kun have en af verdens dyreste folkeskoler, men også en af verdens bedste," lyder det fra ministeren på Undervisningsministeriets hjemmeside.
 
Den danske regering har for godt seks måneder siden i samarbejde med Kommunernes Landsforening (KL) besluttet at hælde en halv milliard kroner i den danske folkeskole, hvor der samtidig blev besluttet at indføre en egentlig it-strategi for eleverne.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job