Så elendige er danske børn til at læse på computer

Næsten alle danske skolebørn anvender computeren i skole-undervisningen. Alligevel kan danske børn ikke finde ud af at læse og navigere på en skærm.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær. (Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Læs også:

Regeringen skyder en halv it-milliard i folkeskolen

Selv om danske elever ligger helt i top angående brugen af computere i skolen sammenlignet med andre OECD-lande, så kniber det gevaldigt med at læse, navigere rundt i og forholde sig kildekritisk til elektroniske tekster.
 
Det viser en tilføjelse til de analoge PISA-undersøgelser, efter 1.341 danske 15-årige elever fra 221 har været i den elektroniske ild og læst tekster på pc'er i PISA 2009-underesøgelsen.
 
Ud af de 19 lande, der gennemførte testen, ligger Danmark og roder nede på en 13. plads i de elektroniske læsefærdigheder, der blandt andet tester, hvordan eleverne kan finde rundt i hyperlinks, navigere med scrollbars og via menuer.
 
Danmark flittigst på tasterne
13. pladsen skal sammenholdes med, at 99,1 procent af de danske elever går på skoler med internetadgang, og Danmark er på en tredjeplads, når det kommer til adgangen til computere på skolen.
 
Kun 0,2 procent af 15-årige danskere har aldrig prøvet at bruge en computer før, og omkring tre fjerdedele af eleverne bruger computeren i faget dansk minimum en gang om ugen, mens det tal ligger på 40 procent i matematik.
 
"Danmark er klart det land i undersøgelsen, hvor flest elever bruger computeren som et
integreret værktøj i undervisningen," skriver Undervisningsministeriet i en rapport om undersøgelsen.
 
Vi trænger til et løft
På baggrund af undersøgelsen skriver Undervisningsministeriet, at der ikke er entydige forklaringer på, hvorfor danske skoleelever klarer sig relativt dårligt i testen på trods af de gode it-forudsætninger.
 
"Resultaterne for de danske elever kunne tyde på, at de har følt sig så hjemmevante i mediet, at de åbenbart ikke i tilstrækkeligt omfang har anvendt de læsestrategier, de har et teoretisk kendskab til, hvilket kan have ført til en mere overfladisk læsning og en deraf følgende lavere løsningsfrekvens," lyder et tolknings-forslag fra ministeriet.
 
Undervisningsminister Troels Lund Poulsen tager resultatet til efterretning.
 
"Regeringen har længe været klar over, at folkeskolen har brug for et markant fagligt løft. Jeg håber meget, at det kan lykkes at samle et bredt flertal bag vores ambitiøse folkeskoleudspil, for vi skal ikke kun have en af verdens dyreste folkeskoler, men også en af verdens bedste," lyder det fra ministeren på Undervisningsministeriets hjemmeside.
 
Den danske regering har for godt seks måneder siden i samarbejde med Kommunernes Landsforening (KL) besluttet at hælde en halv milliard kroner i den danske folkeskole, hvor der samtidig blev besluttet at indføre en egentlig it-strategi for eleverne.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics