Sådan redder Groupcare sig selv fra konkurs

Community-portalen Groupcare har afværget truende konkurs med en række kontante tiltag. Se her, hvordan selskabet har gjort..

Artikel top billede

Læs også:

Groupcare: Vi kunne være blevet milliardærer

Kapitaltilførelse giver Groupcare kunstigt åndedræt

Community-feber puster nyt liv i danske Groupcare

Med blinkende røde tal, halvdelen af aktiekapitalen tabt og utilfredse kunder og medarbejdere styrede community-portalen Groupcare mod en sikker konkurs.

Men ifølge firmaets administrerende direktør, Jesper Højberg, er den truende udvikling vendt, og firmaet har siden nytår præsteret en pæn økonomisk fremgang.

"Bestyrelsen og jeg selv har skudt seks millioner kroner ind i firmaet, og frem til 31. maj har vi haft en omsætning på 6,5 millioner kroner og et overskud før skat på 600.000 kroner," siger han. 

Jesper Højberg har siddet i direktørstolen det seneste år, hvor også hele den tidligere ledelse er blevet skiftet ud, ligesom der er blevet sagt farvel til otte-ni medarbejdere, så der i dag er 17 ansatte.

Rædselsår

"2010 var et rædselsår, hvor vi inklusive ned- og afskrivninger havde et minus på over 10 millioner kroner, og det stod klart, at enten stod vi over for en lukning eller også skulle skuden vendes," fortæller han.

Løsningen blev ny ledelse, ny bestyrelse og frisk aktiekapital.

"I den nye ledelse valgte vi at fokusere på klassiske, banale, dyder som at levere ting til tiden, holde hvad vi lover og lytte til kunderne i stedet for at komme med overdrevne løfter" fortæller Jesper Højberg.

Han peger på, at der efter hans mening tidligere var en del fokus på det, som han kalder "forceret salg og udvikling."

"Eksempelvis forsøgte Groupcare at implementere en ny platform for hele ni store organisationer på samme tid. Da det reelt var en prototype skabte det masser af frustrationer hos både medarbejdere og kunder, fordi platformen hverken var færdigudviklet eller fejlrettet," siger han.

Kuldsejlet asiatisk eventyr

Groupcare har desuden skulle trække stikket ud på et kuldsejlet outsourcing-eventyr indledt i 2005 i Bangladesh og senere Indien.

Planen var, at Groupcare ud over selv at få udviklet software i Bangladesh også skulle sælge udviklingsopgaver til andre virksomheder.

Eventyret efterlod et hul i kassen i omegnen af tre millioner. Firmaet lukkede sine asiatiske forbindelser sidste år.

Groupcare baserer sin forretning på to kundesegmenter: Den ene er foreningslivet, hvor ngo'er, sportsforeninger, grundejerforeninger og småklubber kan skabe deres eget community med faciliteter som arrangementkalendere og debatfora - faktisk et socialt netværk, før det begreb blev opfundet.

Den del af forretningen udgør kun en tredjedel af omsætningen.
Hovedparten af forretningen, den der var årsagen til problemerne i 2010, er henvendt til professionelle medlemsorganisationer, fagforeninger og arbejdsgiverorganisationer.

Det sker gennem CRM-systemet Membercare.

Læs også:

Groupcare: Vi kunne være blevet milliardærer

Kapitaltilførelse giver Groupcare kunstigt åndedræt

Community-feber puster nyt liv i danske Groupcare

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect