Derfor skal du betale kassen for roaming på din ferie

Der er en grund til, at det er dyrt at hente data til sin smartphone i udlandet. Du vil ikke kunne lide forklaringen.

Artikel top billede

(Foto: John W. McDonough)

Læs også: Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Hvorfor skal det være så dyrt at bruge sin telefon i udlandet?

Svaret er enkelt, men usympatisk: Grådighed.

Selvom EU har sat loft over roaming-priserne og den hellige grav således burde være velforvaret, er den det ikke:

Teleselskaberne har intet incitament til at opkræve færre penge hos kunderne, der bruger deres teleselskab, når de er i udlandet.

Du er prisgivet de lokale teleselskaber. Og der er ingen konkurrence.

Turister i Danmark bliver flået

Men det er ikke kun danskerne, der bliver flået, når de bruger mobilen i udlandet. Turisterne i Danmark får akkurat samme hårde tur.

Det er svært at opgøre, præcis hvor meget de danske teleselskaber tjener på udlændinges mobilbrug i Danmark.

Branchen fortæller det i hvert fald ikke selv.

Men et slag på tasken er, at danske teleselskaber henter cirka halvdelen af deres samlede omsætning på roaming.

"Den trafik udgør måske mellem 10 og 15 procent af den samlede trafik, men til gengæld bliver den solgt 10 gange så dyrt," siger Torben Rune, teleanalytiker og chef for Netplan.

Prisgivet den lokale operatør 
På hjemmemarkedet kan du som bruger vælge en leverandør, som har en lav pris eller god service.

Men du har intet kundeforhold til teleudbyderen uden for landets grænser, og derfor skrues prisen op, forklarer Torben Rune.

"De danske teleselskaber holder sig sandelig heller ikke tilbage, når udenlandske kunder kommer her til landet," siger han.

Torben Rune og hans virksomhed Netplan har prøvet at grave i teleselskabernes omsætningstal på turister i det danske sommerland. Det er meget svært at finde ud af, siger han.

"Med forbehold for, at der kan være forskel fra selskab til selskab, så vil jeg vurdere, at mere end halvdelen af den samlede omsætning hos de danske teleselskaber stammer fra udlandsroaming, både voice og data," siger han.

Afhængigt af, hvordan selskabet har indrettet sig, er det som regel hjemmeselskabet, der scorer den største gevinst. Det er også det, teleselskaberne bruger som undskyldning for de høje priser, forklarer Rune.

Hvem er skurken?

"Hvis du ringer til TDC og spørger, hvorfor det er så dyrt at bruge en TDC-telefon i Tyskland, så siger de, at de kun tjener det, det plejer at koste herhjemme, og at det er det tyske selskab, der er skurken. Hvis det er sandt - og det kan man ikke få at vide - og man siger, at mellem 10 og 15 procent af den samlede trafik er roamet, udgør den halvdelen af omsætningen, fordi den også er 10 gange så dyr."

Han understreger, at det er en usikker beregning, og at det kan godt være, nogle operatører vil sige, at det er helt forkert.

"Men så må de jo komme med et tal," foreslår Torben Rune.

Computerworld har spurgt en række store danske teleselskaber om, hvad de egentlig tjener på roaming.

Det ønsker ingen at svare på.

Læs også: Så dyrt er det at bruge mobilen på ferien.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S