Apple afslører: Så meget sælger vi

Normalt er Apple præget af hemmelighedskræmmeri, men virksomhedens regnskab afslører de salgstal, som Apple normalt holder skjult.

Artikel top billede

Apple bliver ved med at storme frem, viser virksomhedens regnskab for tredje kvartal, der netop er blevet offentliggjort.

Særligt et godt salg af iPhone 4 og iPad 2 er med til at hælde penge i lommerne på Steve Jobs og co.

Apple har solgt lidt over 20 millioner iPhones på tre måneder, hvilket er næsten halvanden gang mere end i samme periode sidste år.

Salgstallet er for Apples regnskabsårs tredje kvartal - en tremånedersperiode, der sluttede den 25. juni. 

I kø for iPad 2

Inkluderet er altså marts, hvor iPad 2 kom på gaden i USA og skabte lange køer foran Apples butikker. Selv måneder senere har der været daglige køer omkring åbningstid, fordi hver butik kun har modtaget mindre leverancer.

Dermed har Apple solgt lidt over ni millioner iPads i perioden, hvilket er næsten dobbelt så mange som sidste år - 182 procent flere.

Apple langer også flere Mac-computere over disken. Næsten fire millioner blev det til i tremånedersperioden, hvilket giver en lille stigning på 14 procent.

Færre køber iPods

Dog er salgstallet for iPod'en, der for alvor var med til at sparke liv i Apple igen, i fald.

Men selv med et fald på 20 procent er der stadig blevet solgt 7,5 millioner iPods verden over.

Salg af æbleprodukter uden for USA stod for 62 procent af periodens indtægter.

Skovler penge ind

Kvartalsregnskabet viser en omsætning på 150 milliarder kroner og et nettooverskud på 39 milliarder kroner.

Det kan sammenlignes med samme periode sidste år, hvor der var en omsætning på 83 milliarder kroner og et nettooverskud på 17 milliarder kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S