Apple afslører: Så meget sælger vi

Normalt er Apple præget af hemmelighedskræmmeri, men virksomhedens regnskab afslører de salgstal, som Apple normalt holder skjult.

Artikel top billede

Apple bliver ved med at storme frem, viser virksomhedens regnskab for tredje kvartal, der netop er blevet offentliggjort.

Særligt et godt salg af iPhone 4 og iPad 2 er med til at hælde penge i lommerne på Steve Jobs og co.

Apple har solgt lidt over 20 millioner iPhones på tre måneder, hvilket er næsten halvanden gang mere end i samme periode sidste år.

Salgstallet er for Apples regnskabsårs tredje kvartal - en tremånedersperiode, der sluttede den 25. juni. 

I kø for iPad 2

Inkluderet er altså marts, hvor iPad 2 kom på gaden i USA og skabte lange køer foran Apples butikker. Selv måneder senere har der været daglige køer omkring åbningstid, fordi hver butik kun har modtaget mindre leverancer.

Dermed har Apple solgt lidt over ni millioner iPads i perioden, hvilket er næsten dobbelt så mange som sidste år - 182 procent flere.

Apple langer også flere Mac-computere over disken. Næsten fire millioner blev det til i tremånedersperioden, hvilket giver en lille stigning på 14 procent.

Færre køber iPods

Dog er salgstallet for iPod'en, der for alvor var med til at sparke liv i Apple igen, i fald.

Men selv med et fald på 20 procent er der stadig blevet solgt 7,5 millioner iPods verden over.

Salg af æbleprodukter uden for USA stod for 62 procent af periodens indtægter.

Skovler penge ind

Kvartalsregnskabet viser en omsætning på 150 milliarder kroner og et nettooverskud på 39 milliarder kroner.

Det kan sammenlignes med samme periode sidste år, hvor der var en omsætning på 83 milliarder kroner og et nettooverskud på 17 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S