Rystende tal: Nokias salg af smartphones brager ned

Forbrugerne vrager såvel smartphones som traditionelle mobiler fra den kriseramte mobilproducent, som nu har røde tal.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

"Det er noget af det dårligste, vi har set fra Nokia i meget lang tid på resultatsiden."
 
Sådan siger aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank om dagens regnskab fra Nokia.
 
Mobilproducenten kom ud af årets andet kvartal med et underskud på 3,6 milliarder kroner.
 
"Det understreger meget godt, at selskabet måske står i sin mest vanskelige situation nogensinde," fortæller Morten Imsgard.
 
Bortset fra tredje kvartal i 2009, da Nokia nedskrev værdien af datterselskabet Nokia Siemens Networks, er dette det eneste underskud længe. Underskuddet i kvartalsregnskabet skyldes især nogle engangsposter i forbindelse med omstruktureringer i mobildivisionen samt overdragelsen af Symbian-platformen til Accenture.
 
En tredjedel færre solgte smartphones
Helt galt ser det ud i tallene for salget af smartphones. Alene fra årets første til andet kvartal faldt antallet af solgte smartphones med 31 procent.
 
Nokia solgte fra april til og med juni 16,7 millioner smartphones mod 24,2 millioner i årets første kvartal.
 
"Det vidner om kernen i Nokias problemer. Selskabet har simpelthen ikke det på hylderne, som forbrugerne gerne vil have. Der er ikke nogen hurtig løsning på Nokias problemer, og derfor bløder selskabet i de her kvartaler," fortæller Morten Imsgard.
 
Men det er ikke kun inden for smartphones, at salgstallene rasler ned hos finnerne. Salget af traditionelle mobiltelefoner, hvor selskabet har stået stærkt, faldt med 15 procent i forhold til årets første tre måneder.
 
"Selskabet har - igen fristes jeg til at sige - sovet i timen i forbindelse med nogle af de tendenser, der er i mobilmarkedet. Nokia missede den trend med telefoner med dual-sim (plads til to simkort, red.), som driver væksten på de asiatiske markeder," siger analytikeren.
 
Han tilføjer, at Nokia er på vej med denne løsning til sine telefoner, så selskabet kan indhente konkurrenternes forspring.
 
Havde frygtet værre
Trods de meget sløje tal fra Nokia, så er der også noget positivt ved dagens regnskab, hvor selskabet omsatte for 69,3 milliarder kroner mod 77,5 milliarder kroner i de første tre måneder. Et fald på 11 procent.
 
"Det er egentlig et ok regnskab, som Nokia kommer med, for der var frygtet noget, der var værre på omsætningssiden, så det ser ganske fornuftigt ud," siger han.
 
Årsagen til frygten for et endnu værre regnskab skyldtes den nedjustering, som Nokia kom med sidst i maj. Dengang meddelte Nokia, at koncernen solgte færre telefoner end forventet, ligesom salgsprisen også lå under det forventede niveau.
 
"Med den nedjustering, som Nokia kom med i maj, skabte selskabet et indtryk af, at forretningen også indtjeningsmæssigt var ved at falde fra hinanden, men det får Nokia rettet lidt op på med dette regnskab," forklarer Morten Imsgard.
 
Ifølge analytikeren ligger Nokias hovedfokus lige nu på at fastholde så mange kunder som muligt inden for Nokia-universet, indtil selskabet skifter over til Windows Phone på sine smartphones. Den første Windows Phone kommer formentlig sidst på året.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S