Pc-salget falder drastisk i Vesteuropa

Interessen for konkurrerende produkter kombineret med generel tilbageholdenhed sætter sine spor på pc-salget i årets andet kvartal, viser tal fra IDC.

Artikel top billede

Acer taber store markedsandele på pc-markedet.

Mens tablets og smartphones vinder frem, falder pc-salget drastisk.

Udover konkurrencen fra de nye populære produkter, lider salget under den generelle stilstand på retailmarkedet. Derudover hæmmer store lagerbeholdninger flowet.

Friske tal fra IDC viser, at pc-leverancerne i årets andet kvartal er faldet med ni procent i EMEA-regionen i forhold til samme kvartal året før.

I Vesteuropa isoleret set ser det endnu værre ud. Leverancerne faldt her med 20,9 procent, og pc-salget er i forhold til samme kvartal året før faldet med 32,2 procent.

Bedre ser det ud i Central- og Østeuropa, hvor salget går frem med 11,4 procent, hvilket især bliver ført an af en stærk notebook-efterspørgsel.

Blandt producenterne konsoliderer HP sin rolle på markedet. I forhold til andet kvartal sidste år øger producenten sin markedsandel fra 20 til 23 procent.

Acer under pres fra Dell

Den mest bemærkelsesværdige bevægelse blandt producenterne er, at Acer formår at holde fast i andenpladsen med det yderste af neglene på trods af et fald i væksten på 40,3 procent.

Acer ryger fra en markedsandel på 19,5 procent ned på 12,8 procent og bliver dermed pustet i nakken af Dell, der har en markedsandel på 11,5 procent.

Acers drastiske fald skal ses i lyset af producentens problemer med overfyldte lagre, der for et par måneder siden fik Acer til at afskrive 775 millioner kroner til at få tømt ud i lagrene. En beslutning, der samtidig betød afskedigelsen af 300 medarbejdere.

Læs også: Acers topchef stopper i vrede

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S