Acers topchef stopper i vrede

Mægtige Acers øverste chef, Gianfranco Lanci, stopper med øjeblikkelig virkning i selskabet og smækker med døren. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Pc-producenten Acers topchef, Gianfranco Lanci, stopper med omgående virkning i selskabet, som han har stået i spidsen for siden 2008.

Det sker på grund af uoverenstemmelser om den fremtidige kurs for selskabet, lyder det fra Acer.

Selskabet meddeler, at Gianfranco Lancis meninger om Acers fremtidige kurs ikke stemmer overens med de ønsker, som et flertal i bestyrelsen har.

Ifølge selskabet har Gianfranco Lanci og bestyrelsen diskuteret ønskerne i 'adskillige måneder', men har ikke været i stand til at nå til enighed.

Uenighederne har blandt andet drejet sig om vigtigheden af volumen, vækst, skabelsen af kundeværdi, brandværdi samt spørgsmål om ressource-allokering, hedder det.

Formand tager over

Acers bestyrelsesformand, J.T. Wang, indtræder med omgående virkning som konstitueret koncernchef.

Gianfranco Lanci har tidligere arbejdet en årrække for Texas Instruments, men kom til Acer, da selskabet købte Texas Instruments pc-forretning, TravelMate, i 1997.

Han blev udnævnt til president i Acer i 2005 og administrerende direktør i 2008.

Acers forretning for bærbare computere har i årevis præsteret to-cifrede vækstrater. Selskabet har da også en erklæret ambition om at vokse med 15 procent om året. Det kan du læse mere om her.

Selskabet har i nogle år været blandt verdens tre største computer-producenter, hvor HP er størst, mens Dell og Acer har skiftedes til at ligge nummer henholdsvis to og tre.

Læs også:
Medarbejderne flygter fra Acer i hele Skandinavien.

Læs mere om Acer her.

Acer: Vi skal vokse med 15 procent om året.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S