Se her, hvordan du går i kødet på it-USA

Mikael Vinding er Udenrigsministeriets eksportrådgiver på det amerikanske it-marked. Læs hans gode råd til danske virksomheder, der vil ind på markedet.

Artikel top billede

Læs også: Sådan kommer du ind på det amerikanske it-marked

Mikael Vinding kommer her med en række råd, som kan bruges, hvis du overvejer at udvide din it-virksomhed til USA eller starte op fra bunden i det forjættede land.

  • Start med en tjekliste hjemmefra. Er du gearet til support? Er dit produkt lokaliseret til USA? Har du engelske manualer/præsentationer? Vær opmærksom på, at der i stigende grad bliver talt spansk i USA.
  • Lav en grundlæggende markedsanalyse. Hvem er de store spillere? Hvor er de henne? Hvor passer dit produkt ind? Dette hjælper Eksportrådet med.
  • Afhængig af hvilken type produkt, du har, kan du enten gå etableringsvejen eller partnervejen. Går du partnervejen er udvælgelsen af partneren afgørende. Mange virksomheder lyder spændende, men går ikke aktivt ud og sælger dit produkt. Det er et af Eksportrådets specialer at finde gode partnere og screene markedet.
  • Ved etablering hjælper Eksportrådet med blandt andet rådgivning omkring lovgivning og lignende.
  • De tre mest populære stater for firmaer grundet blandt andet fordelagtige skatte- og arbejdsgiverlovgivning er ifølge Mikael Vinding Delaware, Nevada og Washington.
  • Sørg for at finde en god, velkendt referencekunde i USA. Det gør en 'kæmpe, kæmpe forskel', og du vil blive spurgt til referencekunder til alle dine amerikanske møder. Den første kunde er altid den sværeste kunde.
  • Etablerer du dig i USA, skal du sørge for at have styr på produktansvar. Retssager kan være meget dyre.
  • Eksportrådets ICT-gren har afdelinger i New York, Atlanta og Silicon Valley. I de to sidstnævnte findes der inkubator-faciliteter, hvor virksomheder kan sende medarbejdere hen for at arbejde og netværke.
Læs også: Sådan kommer du ind på det amerikanske it-marked

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg