Se her, hvordan du går i kødet på it-USA

Mikael Vinding er Udenrigsministeriets eksportrådgiver på det amerikanske it-marked. Læs hans gode råd til danske virksomheder, der vil ind på markedet.

Artikel top billede

Læs også: Sådan kommer du ind på det amerikanske it-marked

Mikael Vinding kommer her med en række råd, som kan bruges, hvis du overvejer at udvide din it-virksomhed til USA eller starte op fra bunden i det forjættede land.

  • Start med en tjekliste hjemmefra. Er du gearet til support? Er dit produkt lokaliseret til USA? Har du engelske manualer/præsentationer? Vær opmærksom på, at der i stigende grad bliver talt spansk i USA.
  • Lav en grundlæggende markedsanalyse. Hvem er de store spillere? Hvor er de henne? Hvor passer dit produkt ind? Dette hjælper Eksportrådet med.
  • Afhængig af hvilken type produkt, du har, kan du enten gå etableringsvejen eller partnervejen. Går du partnervejen er udvælgelsen af partneren afgørende. Mange virksomheder lyder spændende, men går ikke aktivt ud og sælger dit produkt. Det er et af Eksportrådets specialer at finde gode partnere og screene markedet.
  • Ved etablering hjælper Eksportrådet med blandt andet rådgivning omkring lovgivning og lignende.
  • De tre mest populære stater for firmaer grundet blandt andet fordelagtige skatte- og arbejdsgiverlovgivning er ifølge Mikael Vinding Delaware, Nevada og Washington.
  • Sørg for at finde en god, velkendt referencekunde i USA. Det gør en 'kæmpe, kæmpe forskel', og du vil blive spurgt til referencekunder til alle dine amerikanske møder. Den første kunde er altid den sværeste kunde.
  • Etablerer du dig i USA, skal du sørge for at have styr på produktansvar. Retssager kan være meget dyre.
  • Eksportrådets ICT-gren har afdelinger i New York, Atlanta og Silicon Valley. I de to sidstnævnte findes der inkubator-faciliteter, hvor virksomheder kan sende medarbejdere hen for at arbejde og netværke.
Læs også: Sådan kommer du ind på det amerikanske it-marked

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S