Ny version af LibreOffice er klar til firmaerne

Den nye version af den åbne kontorpakke LibreOffice er nu moden til at indgå i store it-installationer.

Artikel top billede

Version 3.4.2 er den seneste version af LibreOffice, og den betragtes som "enterprise ready", hvilket betyder, at den er egnet til brug i større installationer.

Udviklingen af den åbne kontorpakke udføres af mere end 300 udviklere over hele verden, som i fællesskab har rettet mere end 50 "bugs" i forhold til version 3.4.1.

LibreOffice blev etableret for mindre end et år, og der er i den periode foretaget flere end 23.000 rettelser, og mere end en halv million kodelinjer er blevet berørt.

Blandet landhandel

Udviklingen af programmet fordeler sig mellem både kommercielle firmaer og frivillige.

Oracle og SUSE er blandt de største, og har hver bidraget med omkring 25 procent.

Den frivillige gruppe programmører står ligeledes for 25 procent, mens resten kommer fra blandt andet RedHat og Canonical, der står bag Ubuntu.

Selvom version 3.4.2 betragtes som stabil, ophører arbejdet ikke, og allerede i slutningen af august forventes version 3.4.3 at blive udgivet.

En liste over alle rettelserne i LibreOffice kan findes her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos