Ny version af LibreOffice er klar til firmaerne

Den nye version af den åbne kontorpakke LibreOffice er nu moden til at indgå i store it-installationer.

Artikel top billede

Version 3.4.2 er den seneste version af LibreOffice, og den betragtes som "enterprise ready", hvilket betyder, at den er egnet til brug i større installationer.

Udviklingen af den åbne kontorpakke udføres af mere end 300 udviklere over hele verden, som i fællesskab har rettet mere end 50 "bugs" i forhold til version 3.4.1.

LibreOffice blev etableret for mindre end et år, og der er i den periode foretaget flere end 23.000 rettelser, og mere end en halv million kodelinjer er blevet berørt.

Blandet landhandel

Udviklingen af programmet fordeler sig mellem både kommercielle firmaer og frivillige.

Oracle og SUSE er blandt de største, og har hver bidraget med omkring 25 procent.

Den frivillige gruppe programmører står ligeledes for 25 procent, mens resten kommer fra blandt andet RedHat og Canonical, der står bag Ubuntu.

Selvom version 3.4.2 betragtes som stabil, ophører arbejdet ikke, og allerede i slutningen af august forventes version 3.4.3 at blive udgivet.

En liste over alle rettelserne i LibreOffice kan findes her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS