Ny version af LibreOffice er klar til firmaerne

Den nye version af den åbne kontorpakke LibreOffice er nu moden til at indgå i store it-installationer.

Artikel top billede

Version 3.4.2 er den seneste version af LibreOffice, og den betragtes som "enterprise ready", hvilket betyder, at den er egnet til brug i større installationer.

Udviklingen af den åbne kontorpakke udføres af mere end 300 udviklere over hele verden, som i fællesskab har rettet mere end 50 "bugs" i forhold til version 3.4.1.

LibreOffice blev etableret for mindre end et år, og der er i den periode foretaget flere end 23.000 rettelser, og mere end en halv million kodelinjer er blevet berørt.

Blandet landhandel

Udviklingen af programmet fordeler sig mellem både kommercielle firmaer og frivillige.

Oracle og SUSE er blandt de største, og har hver bidraget med omkring 25 procent.

Den frivillige gruppe programmører står ligeledes for 25 procent, mens resten kommer fra blandt andet RedHat og Canonical, der står bag Ubuntu.

Selvom version 3.4.2 betragtes som stabil, ophører arbejdet ikke, og allerede i slutningen af august forventes version 3.4.3 at blive udgivet.

En liste over alle rettelserne i LibreOffice kan findes her.

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network