Ny version af LibreOffice er klar til firmaerne

Den nye version af den åbne kontorpakke LibreOffice er nu moden til at indgå i store it-installationer.

Artikel top billede

Version 3.4.2 er den seneste version af LibreOffice, og den betragtes som "enterprise ready", hvilket betyder, at den er egnet til brug i større installationer.

Udviklingen af den åbne kontorpakke udføres af mere end 300 udviklere over hele verden, som i fællesskab har rettet mere end 50 "bugs" i forhold til version 3.4.1.

LibreOffice blev etableret for mindre end et år, og der er i den periode foretaget flere end 23.000 rettelser, og mere end en halv million kodelinjer er blevet berørt.

Blandet landhandel

Udviklingen af programmet fordeler sig mellem både kommercielle firmaer og frivillige.

Oracle og SUSE er blandt de største, og har hver bidraget med omkring 25 procent.

Den frivillige gruppe programmører står ligeledes for 25 procent, mens resten kommer fra blandt andet RedHat og Canonical, der står bag Ubuntu.

Selvom version 3.4.2 betragtes som stabil, ophører arbejdet ikke, og allerede i slutningen af august forventes version 3.4.3 at blive udgivet.

En liste over alle rettelserne i LibreOffice kan findes her.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Vil du bygge API'er uden en facitliste i IT-afdelingen i PET?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S