Ny version af LibreOffice er klar til firmaerne

Den nye version af den åbne kontorpakke LibreOffice er nu moden til at indgå i store it-installationer.

Artikel top billede

Version 3.4.2 er den seneste version af LibreOffice, og den betragtes som "enterprise ready", hvilket betyder, at den er egnet til brug i større installationer.

Udviklingen af den åbne kontorpakke udføres af mere end 300 udviklere over hele verden, som i fællesskab har rettet mere end 50 "bugs" i forhold til version 3.4.1.

LibreOffice blev etableret for mindre end et år, og der er i den periode foretaget flere end 23.000 rettelser, og mere end en halv million kodelinjer er blevet berørt.

Blandet landhandel

Udviklingen af programmet fordeler sig mellem både kommercielle firmaer og frivillige.

Oracle og SUSE er blandt de største, og har hver bidraget med omkring 25 procent.

Den frivillige gruppe programmører står ligeledes for 25 procent, mens resten kommer fra blandt andet RedHat og Canonical, der står bag Ubuntu.

Selvom version 3.4.2 betragtes som stabil, ophører arbejdet ikke, og allerede i slutningen af august forventes version 3.4.3 at blive udgivet.

En liste over alle rettelserne i LibreOffice kan findes her.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S