Unge vælger it-fagene for at få job

De unge har fået øjnene op for jobmulighederne i it-branchen. IT-Branchen mener, at det er forklaringen på det øgede optag på it-uddannelserne i år.

Artikel top billede

Læs også: Vejen til kvinders it-hjerte går gennem humaniora

IT-Branchen, der er brancheforening for it-virksomheder, ser positivt på de 22 procent flere studerende, der i år er blevet optaget på en af landets 31 it-uddannelser. Der er nemlig masser af arbejde til de it-interesserede.
 
"Det øgede optag er rigtig godt. Jeg tror, de unge har set det fornuftige i at søge it-vejen, da det er her, der er job," fortæller administrerende direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen.
 
Trods den stigende interesse for it-fagene på landets universiteter, mener Morten Bangsgaard, at der er lang vej igen, før alle fremtidens it-job kan besættes.
 
"Det her er et lille skridt på vejen. It-branchen mangler skønsmæssigt et par tusinde it-specialister," fortæller han.
 
Det ser dermed lovende ud for de studerende, der til september kaster sig over datalogi, medialogi og de mange andre it-fag. Ikke nok med, at der er ledige job i branchen, de studerende har også valgt de uddannelser, der efterspørges på arbejdsmarkedet.
 
"Jeg ser en betydelig sammenhæng mellem studier med store optag og de job, der er i it-branchen. Og det er jo glædeligt," fortæller Morten Bangsgaard. 

Aalborg Universitet har i år optaget hele 39 procent flere studerende på it-linjerne. Studiechef Preben Sørensen er glad for den store interesse i it blandt de unge. Og han er da også optimistisk omkring de it-studerendes fremtidsudsigter.
 
"Lige nu er situationen knap så god, men jeg tror på, at der om fem år skal bruges mange med en relevant it-uddannelse."

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS