Unge vælger it-fagene for at få job

De unge har fået øjnene op for jobmulighederne i it-branchen. IT-Branchen mener, at det er forklaringen på det øgede optag på it-uddannelserne i år.

Artikel top billede

Læs også: Vejen til kvinders it-hjerte går gennem humaniora

IT-Branchen, der er brancheforening for it-virksomheder, ser positivt på de 22 procent flere studerende, der i år er blevet optaget på en af landets 31 it-uddannelser. Der er nemlig masser af arbejde til de it-interesserede.
 
"Det øgede optag er rigtig godt. Jeg tror, de unge har set det fornuftige i at søge it-vejen, da det er her, der er job," fortæller administrerende direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen.
 
Trods den stigende interesse for it-fagene på landets universiteter, mener Morten Bangsgaard, at der er lang vej igen, før alle fremtidens it-job kan besættes.
 
"Det her er et lille skridt på vejen. It-branchen mangler skønsmæssigt et par tusinde it-specialister," fortæller han.
 
Det ser dermed lovende ud for de studerende, der til september kaster sig over datalogi, medialogi og de mange andre it-fag. Ikke nok med, at der er ledige job i branchen, de studerende har også valgt de uddannelser, der efterspørges på arbejdsmarkedet.
 
"Jeg ser en betydelig sammenhæng mellem studier med store optag og de job, der er i it-branchen. Og det er jo glædeligt," fortæller Morten Bangsgaard. 

Aalborg Universitet har i år optaget hele 39 procent flere studerende på it-linjerne. Studiechef Preben Sørensen er glad for den store interesse i it blandt de unge. Og han er da også optimistisk omkring de it-studerendes fremtidsudsigter.
 
"Lige nu er situationen knap så god, men jeg tror på, at der om fem år skal bruges mange med en relevant it-uddannelse."

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S