Unge vælger it-fagene for at få job

De unge har fået øjnene op for jobmulighederne i it-branchen. IT-Branchen mener, at det er forklaringen på det øgede optag på it-uddannelserne i år.

Artikel top billede

Læs også: Vejen til kvinders it-hjerte går gennem humaniora

IT-Branchen, der er brancheforening for it-virksomheder, ser positivt på de 22 procent flere studerende, der i år er blevet optaget på en af landets 31 it-uddannelser. Der er nemlig masser af arbejde til de it-interesserede.
 
"Det øgede optag er rigtig godt. Jeg tror, de unge har set det fornuftige i at søge it-vejen, da det er her, der er job," fortæller administrerende direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen.
 
Trods den stigende interesse for it-fagene på landets universiteter, mener Morten Bangsgaard, at der er lang vej igen, før alle fremtidens it-job kan besættes.
 
"Det her er et lille skridt på vejen. It-branchen mangler skønsmæssigt et par tusinde it-specialister," fortæller han.
 
Det ser dermed lovende ud for de studerende, der til september kaster sig over datalogi, medialogi og de mange andre it-fag. Ikke nok med, at der er ledige job i branchen, de studerende har også valgt de uddannelser, der efterspørges på arbejdsmarkedet.
 
"Jeg ser en betydelig sammenhæng mellem studier med store optag og de job, der er i it-branchen. Og det er jo glædeligt," fortæller Morten Bangsgaard. 

Aalborg Universitet har i år optaget hele 39 procent flere studerende på it-linjerne. Studiechef Preben Sørensen er glad for den store interesse i it blandt de unge. Og han er da også optimistisk omkring de it-studerendes fremtidsudsigter.
 
"Lige nu er situationen knap så god, men jeg tror på, at der om fem år skal bruges mange med en relevant it-uddannelse."

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job