Unge vælger it-fagene for at få job

De unge har fået øjnene op for jobmulighederne i it-branchen. IT-Branchen mener, at det er forklaringen på det øgede optag på it-uddannelserne i år.

Artikel top billede

Læs også: Vejen til kvinders it-hjerte går gennem humaniora

IT-Branchen, der er brancheforening for it-virksomheder, ser positivt på de 22 procent flere studerende, der i år er blevet optaget på en af landets 31 it-uddannelser. Der er nemlig masser af arbejde til de it-interesserede.
 
"Det øgede optag er rigtig godt. Jeg tror, de unge har set det fornuftige i at søge it-vejen, da det er her, der er job," fortæller administrerende direktør Morten Bangsgaard fra IT-Branchen.
 
Trods den stigende interesse for it-fagene på landets universiteter, mener Morten Bangsgaard, at der er lang vej igen, før alle fremtidens it-job kan besættes.
 
"Det her er et lille skridt på vejen. It-branchen mangler skønsmæssigt et par tusinde it-specialister," fortæller han.
 
Det ser dermed lovende ud for de studerende, der til september kaster sig over datalogi, medialogi og de mange andre it-fag. Ikke nok med, at der er ledige job i branchen, de studerende har også valgt de uddannelser, der efterspørges på arbejdsmarkedet.
 
"Jeg ser en betydelig sammenhæng mellem studier med store optag og de job, der er i it-branchen. Og det er jo glædeligt," fortæller Morten Bangsgaard. 

Aalborg Universitet har i år optaget hele 39 procent flere studerende på it-linjerne. Studiechef Preben Sørensen er glad for den store interesse i it blandt de unge. Og han er da også optimistisk omkring de it-studerendes fremtidsudsigter.
 
"Lige nu er situationen knap så god, men jeg tror på, at der om fem år skal bruges mange med en relevant it-uddannelse."

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S