Læs Java-licensen grundigt og undgå dummebøder

Du bør læse Java SE 7-licensen grundigt, inden du downloader den lynhurtige JRockit JVM og tilhørende værktøjer. Ellers kan det blive dyrt for dig og din virksomhed.

Artikel top billede

Har virksomheden brug for lynhurtige Java-programmer, så har JRockit ry for at være et godt bud på en Java Virtual-maskine (JVM), der kan speede eksekveringen af programmerne op.

Oracle kalder selv JRockit for den bedst performende JVM. 

Derfor er det fristende for udviklere og it-arkitekter at downloade JRockit for at afprøve JRockits og de tilhørende værktøjers muligheder for at speede performance op.

Læs licensbetingelser grundigt

Her skal man dog læse licensbetingelserne for Java SE 7 grundigt, hvis man vil undgå at komme i problemer.

Som led i downloaden skal man acceptere Java SE-licensen eller "Oracle Binary Code License Agreement for the Java SE Platform Products", som er det fulde navn for licensaftalen.

Udviklere, it-arkitekter og driftsfolk skal ikke blot antage, at fordi JRockit og tilhørende værktøjer kan downloades og hører under Java SE-licensaftalen, at softwaren følgelig er gratis.

Undtagelser for kommercielle features

På sin blog Spyfoos skriver den selverklærede softwarelicens-nørd Martin Clausen, at Java 7 SE-licensen indeholder "interessant ordvalg om kommercielle features".

Hvad, der præcist er kommercielle features, specificeres ikke i selve Java SE-licensen, men er specificeret i et eksternt dokument, her i pdf-format.

Her kan man se, at de kommercielle features er profilerings- og diagnosticeringsværktøjer for JRockit, en deterministisk garbage collector for JRockit samt muligheden for at slå auto-opdateringen af JRE fra.

Martin Clausen bemærker, at da listen ikke er del af licensaftalen, så kan den løbende ændres af Oracle.

Kan ikke anvendes i produktion

De kommercielle features er underlagt nogle betingelser, der betyder, at de reelt ikke kan anvendes i produktion.

"Du må ikke anvende de kommercielle features til at køre programmer, Java-appletter eller applikationer i dine interne forretningsoperationer eller til andet kommercielt eller produktionsmæssigt formål...," hedder det blandt andet i licensaftalen.

Ønsker man at anvende de kommercielle features til eksempelvis kommercielle eller produktionsmæssige formål, så kræver det en separat licens fra Oracle i form af en Java SE Advanced eller en Java SE Suite-licens.

En Java SE Advanced-licens koster ifølge Oracles prisliste (pdf) 100 dollars (525 kroner) for en Named Plus-licens og 5.000 dollars (26.250 kroner) for en processor-licens, mens Java SE Suite-licensen koster 300 dollars (1.575 kroner) for en Named Plus-licens og 15.000 dollars (78.750 kroner) for en processor-licens. 

Oracle: Intet nyt her
Ifølge Oracle er der ikke noget nyt i, at man skal betale for værktøjerne.

"Som vi har sagt mange gange, så svarer de kommercielle features til Sun Java for Business, JRockit Mission Control og JRockit Real Time - allesammen har altid været kommercielle produkter," lyder det i en e-mail fra Oracle til Computerworld.

Henrik Ståhl fra Oracle beskriver ændringerne i Java SE-licensen på sin blog.

Begrebet kommercielle features optrådte ikke i den gamle Java SE-licens, men er blevet indført i den nye Java SE-licens for at gøre det muligt at kombinere HotSpot- og JRockit-JVM til én JVM, forklarer Henrik Ståhl.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S