Læs Java-licensen grundigt og undgå dummebøder

Du bør læse Java SE 7-licensen grundigt, inden du downloader den lynhurtige JRockit JVM og tilhørende værktøjer. Ellers kan det blive dyrt for dig og din virksomhed.

Artikel top billede

Har virksomheden brug for lynhurtige Java-programmer, så har JRockit ry for at være et godt bud på en Java Virtual-maskine (JVM), der kan speede eksekveringen af programmerne op.

Oracle kalder selv JRockit for den bedst performende JVM

Derfor er det fristende for udviklere og it-arkitekter at downloade JRockit for at afprøve JRockits og de tilhørende værktøjers muligheder for at speede performance op.

Læs licensbetingelser grundigt

Her skal man dog læse licensbetingelserne for Java SE 7 grundigt, hvis man vil undgå at komme i problemer.

Som led i downloaden skal man acceptere Java SE-licensen eller "Oracle Binary Code License Agreement for the Java SE Platform Products", som er det fulde navn for licensaftalen.

Udviklere, it-arkitekter og driftsfolk skal ikke blot antage, at fordi JRockit og tilhørende værktøjer kan downloades og hører under Java SE-licensaftalen, at softwaren følgelig er gratis.

Undtagelser for kommercielle features

På sin blog Spyfoos skriver den selverklærede softwarelicens-nørd Martin Clausen, at Java 7 SE-licensen indeholder "interessant ordvalg om kommercielle features".

Hvad, der præcist er kommercielle features, specificeres ikke i selve Java SE-licensen, men er specificeret i et eksternt dokument, her i pdf-format.

Her kan man se, at de kommercielle features er profilerings- og diagnosticeringsværktøjer for JRockit, en deterministisk garbage collector for JRockit samt muligheden for at slå auto-opdateringen af JRE fra.

Martin Clausen bemærker, at da listen ikke er del af licensaftalen, så kan den løbende ændres af Oracle.

Kan ikke anvendes i produktion

De kommercielle features er underlagt nogle betingelser, der betyder, at de reelt ikke kan anvendes i produktion.

"Du må ikke anvende de kommercielle features til at køre programmer, Java-appletter eller applikationer i dine interne forretningsoperationer eller til andet kommercielt eller produktionsmæssigt formål...," hedder det blandt andet i licensaftalen.

Ønsker man at anvende de kommercielle features til eksempelvis kommercielle eller produktionsmæssige formål, så kræver det en separat licens fra Oracle i form af en Java SE Advanced eller en Java SE Suite-licens.

En Java SE Advanced-licens koster ifølge Oracles prisliste (pdf) 100 dollars (525 kroner) for en Named Plus-licens og 5.000 dollars (26.250 kroner) for en processor-licens, mens Java SE Suite-licensen koster 300 dollars (1.575 kroner) for en Named Plus-licens og 15.000 dollars (78.750 kroner) for en processor-licens. 

Oracle: Intet nyt her
Ifølge Oracle er der ikke noget nyt i, at man skal betale for værktøjerne.

"Som vi har sagt mange gange, så svarer de kommercielle features til Sun Java for Business, JRockit Mission Control og JRockit Real Time - allesammen har altid været kommercielle produkter," lyder det i en e-mail fra Oracle til Computerworld.

Henrik Ståhl fra Oracle beskriver ændringerne i Java SE-licensen på sin blog.

Begrebet kommercielle features optrådte ikke i den gamle Java SE-licens, men er blevet indført i den nye Java SE-licens for at gøre det muligt at kombinere HotSpot- og JRockit-JVM til én JVM, forklarer Henrik Ståhl.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S