Tvivl om CSC kan løfte tunge offentlige opgaver

Efter store problemer omkring løsningen af it-opgaver til det engelske sundhedsvæsen, opfordres den britiske regering til alvorligt at overveje, om CSC fremover bør få større offentlige it-opgaver.

Artikel top billede

Læs også: England vil forbyde CSC-kontrakter for milliarder

Computerworld News Service: Den magtfulde britiske myndighed Public Accounts Commitee (PAC), der undersøger, om offentlige ressourcer bliver brugt på fornuftig vis, retter et hårdt slag mod it-giganten CSC.

PAC anbefaler, at den britiske regering "alvorligt overvejer", hvorvidt CSC er "i stand til" at påtage sig og løse opgaver på andre offentlige områder efter de mange fejl i forbindelse med it-løsningerne til det britiske sygehusvæsen under National Health Service (NHS).

Igennem ni år og under en kontrakt til knap 16,75 milliarder kroner har CSC leveret systemer til bare tre akut-hospitaler og overskredet en række deadlines.

Alligevel blev virksomheden i maj belønnet med en betaling på godt en milliard kroner fra de engelske sundhedsmyndigheder.

Under en høring for tre måneder siden blev CSC spurgt, hvorvidt virksomheden ville kunne nå at afslutte udrulningen til alle hospitaler omfattet af aftalen inden 2015.

CSC's chef for UK healthcare, Sheri Thureen, svarede, at der var "grundlag" for at gøre det muligt, og den kommentar gjorde tydeligvis komiteens parlamentsmedlemmer vrede. 

Alvorlig advarsel 
Ministrene skal "alvorligt overveje, hvorvidt CSC har vist sig i stand til at kunne gennemføre arbejde for det offentlige," skriver PAC i en rapport, der netop er offentliggjort.

Komiteen argumenterer for, at det britiske kabinets instans for større projekter ('Cabinet Office Major Projects Authority'), som står for at bedømme arbejdet, skal holde nøje øje med CSC's nuværende forhandlinger om en ny kontrakt, især set i forhold til virksomhedens dominerende position flere steder i Storbritannien.

Lignende diskussioner med en anden leverandør, BT, betød at virksomhedens kontraktværdi blev nedsat med syv procent til gengæld for halvt så meget arbejde - og parlamentsmedlemmerne sagde, at det må ses som en advarsel.

I maj advarede premierminister David Cameron CSC om, at han muligvis vil afvise en ny kontrakt, hvis anbefalingerne talte for det.

Men CIO for NHS Christine Connelly har samtidig sagt til Public Accounts Committee, at det muligvis vil koste mere at afbryde kontrakten med CSC end at gennemføre den.

CSC fortalte efterfølgende sine investorer det modsatte.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S