England vil forbyde CSC-kontrakter for milliarder

It-virksomheden CSC er under stor kritik i England, hvor premierministeren helt vil forbyde kontrakter med selskabet. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Det er ikke kun i Danmark, at CSC har problemer. På den anden side af Nordsøen er it-virksomheden kommet under massiv kritik fra den engelske premierminister, David Cameron.
CSC er storleverandør af it til det engelske sundhedsvæsen, men gennem længere tid har selskabet ikke kunnet leve op til sine kontrakter.

Vores engelske søstermedie, Computerworld UK, skriver, at CSC har misset en lang række af deadlines på patienthåndteringssystemet Lorenzo. 

Problemerne har allerede fået National Health Service til at droppe en af kontrakterne med it-virksomheden.

Kan droppe alle kontrakter

CSC har kontrakter for over 25 milliarder kroner med det engelske sundhedsvæsen, hvilket kan sættes i perspektiv af de 18 milliarder kroner, som hele den danske offentlige sektor bruger på it om året.

Men nu advarer premierminister David Cameron så CSC om, at regeringen overvejer at annullere samtlige af de mange milliard-kontrakter.

Han slog samtidig fast, at England ikke vil indgå nye kontrakter med selskabet, før der er blevet foretaget en undersøgelse af problemerne.

Patienthåndteringssystemet Lorenzo er udviklet af CSC's samarbejdspartner iSoft, som firmaet allerede i 2007 overvejede at købe. Dette køb blev dog først realiseret i sidste måned. 

iSoft har også leveret til konkurrenten Accenture, som CSC i 2006 overtog en række milliard-kontrakter med den den engelske stat fra.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job