Lærerne efterlyser værktøjer for at integrere it

Danmarks Lærerforening mener ikke, at lærerne alene er ansvarlige for at forbedre elevernes it-færdigheder. Venstres uddannelsesordfører har ellers netop placeret ansvaret hos lærerne.

Artikel top billede

Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp (Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Læs også:
Venstre: Lærernes it-kompetencer samler støv

Kommune tager chancen: Køber skole-it for en formue

Resultaterne af den seneste PISA-undersøgelse viser, at der er plads til forbedring af de danske elevers færdigheder på en computer.

Venstres uddannelsesordfører, Peter Juel Jensen, forklarer, at både computere og lærerkompetencer er til stede.

Han mener derfor, at elevernes middelmådige resultater i blandt andet skærmlæsning skyldes, at lærerne er for dårlige til at inddrage it i undervisningen, og giver samtidig udtryk for, at politikerne rigtig kan gøre mere.

Danmarks Lærerforening er ikke overraskende uenig.

"Jeg mener, Juel (Peter Juel Jensen, red.) er galt på den, når han siger, at politikerne ikke har mere at gøre her. Det har de i allerhøjeste grad," fortæller Dorte Lange, formand for skole- og uddannelsespolitisk udvalg i Danmarks Lærerforening.

"Det er jo ikke nok, at man har sat maskinerne frem og sagt: 'Her er de, brug dem'," siger Dorte Lange og forklarer, at hun dog er tilbøjelig til at give Peter Juel Jensen ret, når han peger på, at it-potentialet ikke udnyttes godt nok af lærerne endnu.

"Problemet ligger i at bruge it didaktisk og pædagogisk - altså, hvornår er det en fordel, og hvornår er det ikke?" siger Dorte Lange.

Lærerne har brug for hjælp

Mange af landets nuværende folkeskolelærere er uddannet, før computeren blev en naturlig del af hverdagen. Dorte Lange forklarer, at mange af dem derfor er vant til at tænke undervisningen anderledes.

"Vi er alle sammen vældig godt inde i, hvordan vi bruger computerne rent teknisk. Men det her med at få inspirationen til, hvordan man bruger det fornuftigt i undervisningssammenhæng, det er mere vanskeligt. Det er her, der skal sættes ind," siger hun.

Danmarks Lærerforening mener, der er brug for mere inspirationsmateriale og videndeling omkring den pædagogiske inddragelse. Dorte Lange forklarer, at der er brug for diskussioner om, hvordan it kan bruges velvalgt i de rigtige situationer, så computere og smartboards bliver et naturligt og givende redskab i undervisningen og ikke et kunstigt element, lærerne er blevet påtvunget.

Dorte Lange mener dog ikke, at det udelukkende er lærernes fejl, at it ikke er bedre implementeret i undervisningen. Tekniske udfald giver hindringer.

"Mange oplever, at systemerne ikke er driftsikre nok. Det er ikke ment som en bortforklaring, for mange lærere bruger faktisk computerne. Men når man har forberedt et it-baseret undervisningsforløb, og det så viser sig, at udstyret på skolen simpelthen ikke fungerer, så skal du stå og opfinde en plan B i sidste øjeblik. Det går ud over undervisningen," fortæller Dorte Lange.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo