Hovsa: Pludselig var Apple jordens dyreste firma

I nogle få timer har Apple prøvet, hvordan det er at have en højere markedsværdi end noget andet firma på jorden.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft har mistet grebet - faldet er brat og kontant.

Overblik: De stærke folk bag Apples enorme succes.

Helt op. Og så lidt ned.

Apple tumlede tirsdag kortvarigt helt i top som verdens mest værdifulde selskab, da selskabet i en kort periode overhalede det amerikanske olieselskab ExxonMobil.

Inden børserne lukkede tirsdag, var Apple dog igen blevet overhalet af ExxonMobil, der med enkelte kortvarige afbrydelser har været verdens mest værdifulde selskab målt på markedsværdi i de seneste seks år.

Apple indtog førstepladsen efter en kursstigning på seks procent. Det betød, at selskabets markedsværdi nærmede sig 1,8 billiarder kroner.

Microsoft og Cisco tidligere i top

Både Microsoft og Cisco har tidligere været helt i top og haft æren af at være verdens mest værdifulde selskab.

For Microsoft er den tid dog for længst slut. Faktisk er den amerikanske softwarekæmpe i dag blot verdens tredjemest værdifulde it-selskab. Grunden til det kan du læse mere om her.

Apple har oplevet en enorm værdistigning i de seneste år. Rejsen mod at blive verdens mest værdifulde selskab blev indledt for 14 år siden, hvor selskabet faktisk var tæt på konkurs.

Apples kurs mod stjernerne er de seneste år kulmineret med lanceringerne af revolutionerende produkter som iPod, iPhone og iPad.

Alene i det seneste kvartal er Apples salg steget med 82 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Indtjeningen i kvartalet landede på mere end det dobbelte i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år med et overskud på 37 milliarder kroner.

ExxonMobil har i øvrigt mere end dobbelt så mange ansatte som Apple og kom ud af det seneste kvartal med et overskud på 555 milliarder kroner.

Læs også:

Microsoft har mistet grebet - faldet er brat og kontant.

Overblik: De stærke folk bag Apples enorme succes.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S