Hovsa: Pludselig var Apple jordens dyreste firma

I nogle få timer har Apple prøvet, hvordan det er at have en højere markedsværdi end noget andet firma på jorden.

Artikel top billede

Læs også:

Microsoft har mistet grebet - faldet er brat og kontant.

Overblik: De stærke folk bag Apples enorme succes.

Helt op. Og så lidt ned.

Apple tumlede tirsdag kortvarigt helt i top som verdens mest værdifulde selskab, da selskabet i en kort periode overhalede det amerikanske olieselskab ExxonMobil.

Inden børserne lukkede tirsdag, var Apple dog igen blevet overhalet af ExxonMobil, der med enkelte kortvarige afbrydelser har været verdens mest værdifulde selskab målt på markedsværdi i de seneste seks år.

Apple indtog førstepladsen efter en kursstigning på seks procent. Det betød, at selskabets markedsværdi nærmede sig 1,8 billiarder kroner.

Microsoft og Cisco tidligere i top

Både Microsoft og Cisco har tidligere været helt i top og haft æren af at være verdens mest værdifulde selskab.

For Microsoft er den tid dog for længst slut. Faktisk er den amerikanske softwarekæmpe i dag blot verdens tredjemest værdifulde it-selskab. Grunden til det kan du læse mere om her.

Apple har oplevet en enorm værdistigning i de seneste år. Rejsen mod at blive verdens mest værdifulde selskab blev indledt for 14 år siden, hvor selskabet faktisk var tæt på konkurs.

Apples kurs mod stjernerne er de seneste år kulmineret med lanceringerne af revolutionerende produkter som iPod, iPhone og iPad.

Alene i det seneste kvartal er Apples salg steget med 82 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Indtjeningen i kvartalet landede på mere end det dobbelte i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år med et overskud på 37 milliarder kroner.

ExxonMobil har i øvrigt mere end dobbelt så mange ansatte som Apple og kom ud af det seneste kvartal med et overskud på 555 milliarder kroner.

Læs også:

Microsoft har mistet grebet - faldet er brat og kontant.

Overblik: De stærke folk bag Apples enorme succes.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S