Sådan udvikler Intel fremtidens ultrabærbare

Intel er klar til at pumpe et stort beløb i virksomheder, der udvikler teknologier til de nye ultrabooks. Se, hvad der skal komme ud af det.

Artikel top billede

Se også:
Her er fem fede ultrabærbare til din taske 

Her er Intels og ASUS' nye 'Ultrabook'

Her er dommen over Samsungs Macbook Air-rival

Der findes efterhånden en del produkter inden for kategorien ultrabærbare eller ultrabooks - heriblandt blandt andet Samsungs Series 9 og Apples Macbook Air. 

De er kendetegnet ved, at tykkelsen er et pænt stykke under to centimeter, ligesom vægten er på omkring 1,3-1,5 kilo. 

Alligevel er de ikke at sammenligne med de små netbooks, der typisk er hardwaremæssigt begrænsede, men derimod med fuldfede pc'er.

Nu vil chip-kongen Intel investere omkring halvanden milliard kroner i et projekt, der skal tilgodese nye teknologier til utrabooks, som kan konkurrere med blandt andet Apples Macbook Air.

Se indslaget om projektet her: 

Se også:
Her er fem fede ultrabærbare til din taske

Her er Intels og ASUS' nye 'Ultrabook'

Her er dommen over Samsungs Macbook Air-rival

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen