Sådan baner nyt ERP i Flügger vej for moderne BI

Tema: Flügger investerer samtidig med et nyt ERP-system i en moderne business intelligence-løsning. Se, hvad den kan.

Artikel top billede

Læs også:
Forrretningen driver BI-projekterne

Business intelligence: Sådan fungerer det

Et troværdigt beslutningsgrundlag er altafgørende, når forretningen skal fintunes. Derfor er business intelligence i stigende grad et omdrejningspunkt for mange virksomheder.

Det gælder også hos Flügger. It-chef Lars Knudsen er i øjeblikket er i gang med at opgradere til en moderne og mere brugervenlig løsning, hvor hastighed og data-troværdighed er i højsædet.

"Vores gamle BI-løsning er bygget op over en årrække, men der har ikke været så meget fokus på den. Vi har trukket data alle mulige steder fra. Men vi har jo set lyset, så vi er i gang med en total ERP-udskiftning, og der har vi så søsat et BI-projekt også," fortæller Lars Knudsen.

Den nye Dynamics AX-baserede ERP-løsning omfatter stort set hele koncernen, der tæller syv fabrikker og knap 300 butikker i Danmark, Norge, Sverige, Island, Polen, Tjekkiet og Kina. 

Fra manuelt til automatisk

Den væsentligste begrænsning ved det gamle setup - en Microsoft-løsning, hvor Excel fungerer som BI-løsning - har været, at arbejdet er meget manuelt:

"Det er født som et finansielt data warehouse. Det har været baseret på månedlige udlæsninger, og det er der så forsøgt at lappe lidt på, sådan at vi har fået en højere frekvens, men det er simpelthen ikke gearet til det. Der er ikke de der solide valideringer af, at man får vasket data rigtigt."

Flügger har derfor valgt at satse på en BI-løsning fra Qlikview, der bygges oven på ERP-løsningen fra Microsoft.

"I og med at vores miljø er Microsoft, og de arbejder tæt sammen, så var det oplagt for os at kigge på den løsning fra Qlikview," forklarer Lars Knudsen.

Flere skal bruge BI  
Det er primært topledelsen og økonomifolket i Flügger, der anvender BI, men med en ny og mere brugervenlig BI-løsning på vej kan Lars Knudsen sagtens se potentialet i af bringe analyse-værktøjet længere ud i organisationen.

"Indtil nu har det primært handlet om de finansielle tal, og det er for lidt et styringsredskab i forhold til, hvad en BI-løsning kan gøre. En BI-løsning kan give rigtig meget."

"Det er rigtig vigtigt at vide, hvad årsagen er til, at noget går godt, og noget går skidt. Dermed får man et troværdigt beslutningsgrundlag."

Derfor er det også afgørende for Lars Knudsen, at de kommende BI-løsning skal kunne bruges af alle - også medarbejdere uden de store it-forudsætninger.

"Brugervenligheden er et must, for det skal ikke være en it-opgave at lave nye rapporter - det skal brugerne selv kunne gøre. I det gamle system blev det simpelthen for tungt at lave pivot-tabeller."

Både den nye ERP-løsning og BI-løsningen er planlagt til at gå i drift i slutningen af efteråret.

Læs også:
Forrretningen driver BI-projekterne

Business intelligence: Sådan fungerer det

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S