Sådan indsamler Røde Kors data under katastrofer

"Crowdsourcing" er et populært og effektivt redskab til katastrofehjælp. Meget af tiden foregår det på lavteknologisk manér - se hvordan.

Artikel top billede

Foto: Dansk Røde Kors (Foto: Foto: Dansk Røde Kors)

Mens smartphones langsomt overtager verdensherredømmet, er der ét område, hvor GSM-nettet bevarer tronen.

Når nødhjælps-organisationerne yder katastrofehjælp rundt omkring i verden, så er det nemlig GSM-nettet, der gør crowdsourcing muligt - og det redder liv.

"Jo mere man kan lette dataindsamling og -analyse, jo bedre og hurtigere kan man yde den nødvendige hjælp," siger Jacob Dybdal Schou fra Røde Kors' it-afdeling.

Shortnummer i Haiti

Crowdsourcing går i sin enkelthed ud på, at man overlader dataindsamlings-processen til de lokale.

På den måde får man et bedre kendskab til lokalområdet og indbyggerne, og det både letter og effektiviserer nødhjælpsarbejdet.

En måde at dyrke crowdsourcing på er ved at oprette et såkaldt shortnummer, altså et telefonnummer på tre-fire cifre.

Lokalbefolkningen kan så sende en sms til shortnummeret med informationer, som nødhjælpsorganisationen kan bruge.

"Lige nu tror jeg mest på de sms-tjenester, som opstod særligt i forbindelse med Haiti. Der kunne man sende en besked til et shortnummer, og ved hjælp af triagulering kunne man bestemme, hvorfra beskeden blev sendt. Det blev brugt med ret stor succes," siger Jacob Dybdal Schou.

Derfor bruger de GSM

Det er ikke kun det faktum, at koncentrationen af smartphones er lav i mange dele af verden, der ligger til grund for brugen af den ældre GSM-teknologi.

Der er også en række praktiske årsager, der spiller ind.

"Teknologien begynder at forme sig, men de (smartphones, red.) bruger en masse strøm, og strøm er ikke altid det, der er mest af i katastrofeområderne. De er også meget følsomme, hvor ældre GSM-telefoner er lidt mere robuste og har en længere batterilevetid," forklarer Jacob Dybdal Schou.

Han forklarer videre, at også GSM-mobilmaster er meget robuste. Mange af dem fungerer autonomt, det vil sige uafhængigt af omkringliggende omstændigheder, så de kommer ofte hurtigt op at køre efter nedbrud.

Vil gerne bruge smartphones

Selvom smartphones på nuværende tidspunkt ikke er specielt anvendelige til nødhjælp i de typiske katastrofeområder, så bruges teknologien, hvor den kan.

"Vi bruger smartphones til at overvåge brønde i Cambodja. I stedet for at vi skal rejse rundt til alle disse steder og indsamle data, kan vi udstyre lokale med en smartphone, og så får vi vores data på denne måde," siger Jacob Dybdal Schou.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Empatisk sektionsleder til PET's digitale indhentning

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S