Sådan indsamler Røde Kors data under katastrofer

"Crowdsourcing" er et populært og effektivt redskab til katastrofehjælp. Meget af tiden foregår det på lavteknologisk manér - se hvordan.

Artikel top billede

Foto: Dansk Røde Kors (Foto: Foto: Dansk Røde Kors)

Mens smartphones langsomt overtager verdensherredømmet, er der ét område, hvor GSM-nettet bevarer tronen.

Når nødhjælps-organisationerne yder katastrofehjælp rundt omkring i verden, så er det nemlig GSM-nettet, der gør crowdsourcing muligt - og det redder liv.

"Jo mere man kan lette dataindsamling og -analyse, jo bedre og hurtigere kan man yde den nødvendige hjælp," siger Jacob Dybdal Schou fra Røde Kors' it-afdeling.

Shortnummer i Haiti

Crowdsourcing går i sin enkelthed ud på, at man overlader dataindsamlings-processen til de lokale.

På den måde får man et bedre kendskab til lokalområdet og indbyggerne, og det både letter og effektiviserer nødhjælpsarbejdet.

En måde at dyrke crowdsourcing på er ved at oprette et såkaldt shortnummer, altså et telefonnummer på tre-fire cifre.

Lokalbefolkningen kan så sende en sms til shortnummeret med informationer, som nødhjælpsorganisationen kan bruge.

"Lige nu tror jeg mest på de sms-tjenester, som opstod særligt i forbindelse med Haiti. Der kunne man sende en besked til et shortnummer, og ved hjælp af triagulering kunne man bestemme, hvorfra beskeden blev sendt. Det blev brugt med ret stor succes," siger Jacob Dybdal Schou.

Derfor bruger de GSM

Det er ikke kun det faktum, at koncentrationen af smartphones er lav i mange dele af verden, der ligger til grund for brugen af den ældre GSM-teknologi.

Der er også en række praktiske årsager, der spiller ind.

"Teknologien begynder at forme sig, men de (smartphones, red.) bruger en masse strøm, og strøm er ikke altid det, der er mest af i katastrofeområderne. De er også meget følsomme, hvor ældre GSM-telefoner er lidt mere robuste og har en længere batterilevetid," forklarer Jacob Dybdal Schou.

Han forklarer videre, at også GSM-mobilmaster er meget robuste. Mange af dem fungerer autonomt, det vil sige uafhængigt af omkringliggende omstændigheder, så de kommer ofte hurtigt op at køre efter nedbrud.

Vil gerne bruge smartphones

Selvom smartphones på nuværende tidspunkt ikke er specielt anvendelige til nødhjælp i de typiske katastrofeområder, så bruges teknologien, hvor den kan.

"Vi bruger smartphones til at overvåge brønde i Cambodja. I stedet for at vi skal rejse rundt til alle disse steder og indsamle data, kan vi udstyre lokale med en smartphone, og så får vi vores data på denne måde," siger Jacob Dybdal Schou.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos