Fire års fængsel for at skrive Facebook-beskeder

To unge mænd skal fire år i skyggen for Facebook-beskeder.

Artikel top billede

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

To unge mænd i begyndelsen af tyverne har på den hårde måde erfaret, at forrige uges optøjer i England tages meget alvorligt af de engelske myndigheder.

De er begge idømt fire års fængsel for at opfordre til optøjer via Facebook, skriver den britiske avis The Guardian.

Smash Down - Ingen mødte op

Den 20-årige Jordan Blackshaw oprettede en Facebook-begivenhed "Smash Down in Northwich Town" mandag 8. august, da optøjerne var på det højeste.

Det var dog kun politiet, der mødte op på det foreslåede mødested ved en McDonalds--restaurant. 

Den 22-årige Perry Sutcliffe-Keenan oprettede i de tidlige morgentimer tirsdag 9. august en Facebook-side kaldet "The Warrington Riots." Byen Warrington ligger mellem Liverpool og Manchester.

Den næste morgen vågnede han med tømmermænd, fjernede siden og undskyldte den dårlige joke. Der opstod ingen optøjer i Warrington, men dommeren sagde, at Perry Sutcliffe-Keenan havde skabt "meget panik" og skabt et stort pres på Warringtons politiressourcer.

Sluk for Facebook og Twitter

Uromagerne anvendte blandt andet sociale netværk til at organisere optøjer forrige uge.

Blandt andet er Blackberry Messenger udpeget som det mest anvendte medie til at organisere optøjer, men også Facebook og Twitter blev benyttet af uromagerne, hvoraf mange var teenagere.

Det har fået politifolk og premierminister David Cameron til at foreslå, at det fremover skal være muligt at "slukke" for Facebook, Twitter og andre sociale netværk i tilfælde af uroligheder.

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS