Fire års fængsel for at skrive Facebook-beskeder

To unge mænd skal fire år i skyggen for Facebook-beskeder.

Artikel top billede

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

To unge mænd i begyndelsen af tyverne har på den hårde måde erfaret, at forrige uges optøjer i England tages meget alvorligt af de engelske myndigheder.

De er begge idømt fire års fængsel for at opfordre til optøjer via Facebook, skriver den britiske avis The Guardian.

Smash Down - Ingen mødte op

Den 20-årige Jordan Blackshaw oprettede en Facebook-begivenhed "Smash Down in Northwich Town" mandag 8. august, da optøjerne var på det højeste.

Det var dog kun politiet, der mødte op på det foreslåede mødested ved en McDonalds--restaurant. 

Den 22-årige Perry Sutcliffe-Keenan oprettede i de tidlige morgentimer tirsdag 9. august en Facebook-side kaldet "The Warrington Riots." Byen Warrington ligger mellem Liverpool og Manchester.

Den næste morgen vågnede han med tømmermænd, fjernede siden og undskyldte den dårlige joke. Der opstod ingen optøjer i Warrington, men dommeren sagde, at Perry Sutcliffe-Keenan havde skabt "meget panik" og skabt et stort pres på Warringtons politiressourcer.

Sluk for Facebook og Twitter

Uromagerne anvendte blandt andet sociale netværk til at organisere optøjer forrige uge.

Blandt andet er Blackberry Messenger udpeget som det mest anvendte medie til at organisere optøjer, men også Facebook og Twitter blev benyttet af uromagerne, hvoraf mange var teenagere.

Det har fået politifolk og premierminister David Cameron til at foreslå, at det fremover skal være muligt at "slukke" for Facebook, Twitter og andre sociale netværk i tilfælde af uroligheder.

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet