Fire års fængsel for at skrive Facebook-beskeder

To unge mænd skal fire år i skyggen for Facebook-beskeder.

Artikel top billede

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

To unge mænd i begyndelsen af tyverne har på den hårde måde erfaret, at forrige uges optøjer i England tages meget alvorligt af de engelske myndigheder.

De er begge idømt fire års fængsel for at opfordre til optøjer via Facebook, skriver den britiske avis The Guardian.

Smash Down - Ingen mødte op

Den 20-årige Jordan Blackshaw oprettede en Facebook-begivenhed "Smash Down in Northwich Town" mandag 8. august, da optøjerne var på det højeste.

Det var dog kun politiet, der mødte op på det foreslåede mødested ved en McDonalds--restaurant. 

Den 22-årige Perry Sutcliffe-Keenan oprettede i de tidlige morgentimer tirsdag 9. august en Facebook-side kaldet "The Warrington Riots." Byen Warrington ligger mellem Liverpool og Manchester.

Den næste morgen vågnede han med tømmermænd, fjernede siden og undskyldte den dårlige joke. Der opstod ingen optøjer i Warrington, men dommeren sagde, at Perry Sutcliffe-Keenan havde skabt "meget panik" og skabt et stort pres på Warringtons politiressourcer.

Sluk for Facebook og Twitter

Uromagerne anvendte blandt andet sociale netværk til at organisere optøjer forrige uge.

Blandt andet er Blackberry Messenger udpeget som det mest anvendte medie til at organisere optøjer, men også Facebook og Twitter blev benyttet af uromagerne, hvoraf mange var teenagere.

Det har fået politifolk og premierminister David Cameron til at foreslå, at det fremover skal være muligt at "slukke" for Facebook, Twitter og andre sociale netværk i tilfælde af uroligheder.

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job