Fire års fængsel for at skrive Facebook-beskeder

To unge mænd skal fire år i skyggen for Facebook-beskeder.

Artikel top billede

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

To unge mænd i begyndelsen af tyverne har på den hårde måde erfaret, at forrige uges optøjer i England tages meget alvorligt af de engelske myndigheder.

De er begge idømt fire års fængsel for at opfordre til optøjer via Facebook, skriver den britiske avis The Guardian.

Smash Down - Ingen mødte op

Den 20-årige Jordan Blackshaw oprettede en Facebook-begivenhed "Smash Down in Northwich Town" mandag 8. august, da optøjerne var på det højeste.

Det var dog kun politiet, der mødte op på det foreslåede mødested ved en McDonalds--restaurant. 

Den 22-årige Perry Sutcliffe-Keenan oprettede i de tidlige morgentimer tirsdag 9. august en Facebook-side kaldet "The Warrington Riots." Byen Warrington ligger mellem Liverpool og Manchester.

Den næste morgen vågnede han med tømmermænd, fjernede siden og undskyldte den dårlige joke. Der opstod ingen optøjer i Warrington, men dommeren sagde, at Perry Sutcliffe-Keenan havde skabt "meget panik" og skabt et stort pres på Warringtons politiressourcer.

Sluk for Facebook og Twitter

Uromagerne anvendte blandt andet sociale netværk til at organisere optøjer forrige uge.

Blandt andet er Blackberry Messenger udpeget som det mest anvendte medie til at organisere optøjer, men også Facebook og Twitter blev benyttet af uromagerne, hvoraf mange var teenagere.

Det har fået politifolk og premierminister David Cameron til at foreslå, at det fremover skal være muligt at "slukke" for Facebook, Twitter og andre sociale netværk i tilfælde af uroligheder.

Læs også:

Bøller planlægger optøjer med krypteret Blackberry

Nettet skal give frit spil for alle bøller og hooligans

England truer med at lukke for Facebook og Twitter

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job