HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

Blot 49 dage efter lanceringen dropper HP sin iPad-rival, TouchPad. Det dyrt indkøbte styresystem WebOS kan snart følge efter.

Artikel top billede

HP trækker stikket ud på iPad-rivalen TouchPad, som selskabet ellers havde spået en stor fremtid.

Det sker blot 49 dage efter lanceringen af iPad-rivalen TouchPad og blot et år efter HP betalte 6,5 milliarder kroner for softwareselskabet Palm, der stod bag styresystemet WebOS. Det kan du læse mere om her.

Trods milliardinvesteringen har hverken Palm eller HP været i stand til at udvikle WebOS-baserede produkter, som kunderne har været villige til at købe i stor stil.

HP vil nu i løbet af de kommende måneder lukke ned for TouchPad-forretningen, men håber stadig at kunne tjene penge på WebOS-softwaren på en eller anden måde.

Licens eller noget

HP-direktør Leo Apotheker siger, at HP vil kigge på alle tænkelige muligheder for at få nogle af de mange penge hjem, som selskabet betalte for styresystemet med købet af Palm for et år siden.

"Vi vil kigge på alle tænkelige forretningsmodeller - lige fra en licensmodel til alle andre modeller," siger han.

Beslutningen kommer samtidig med, at HP har besluttet at trække sig helt eller delvist ud af pc-markedet

Med beslutningen om at dreje væk fra WebOS trækker HP sig fra markedet for smartphones og tablet-computere, hvor det ellers var håbet, at den WebOS-baserede TouchPad-computer kunne udfordre Apples succesrige iPad.

Ruste til fremtiden

"Det handler om at ruste HP til fremtiden. HP står på et kritisk sted, og disse forandringer er fundamentale, hvis vi skal sikre den succes, som vi alle ønsker - både aktionærer, investorer og kunder," lyder det fra HP-chef Leo Apotheker.

Ifølge Wall Street Journal har den amerikanske forhandler Best Buy kun solgt 10 procent af de TouchPad-tablets, som kæden har fået leveret af HP.

"Enheden har ikke nået de internationale milepæle og finansielle mål, som vi havde forventet. HP vil fortsat udforske måder at optimere værdien af WebOS-softwaren på," lyder det i en meddelelse fra selskabet.

Læs også:

Derfor vil HP af med Microsoft og satse på nyt OS.

Din HP-computer skal have et helt nyt styresystem.

Her er dommen over HP's iPad-rival: Touchpad.

HP's våben mod iPad: Ny tablet til erhvervsfolk.

HP afslutter Palm-opkøb og har store planer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job