Her er dommen over HP's iPad-rival: Touchpad

HP er klar med tablet-pc'en Touchpad, der kører webOS, og dermed bliver et interessant alternativ til de mange Android-tablets og Apples iPad. Se dommen her.

Artikel top billede

Læs også:

HP's våben mod iPad: Ny tablet til erhvervsfolk

Købeguide: Sådan vælger du den rigtige tablet-pc

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Da HP sidste år købte Palm for 6,5 milliarder kroner, var det først og fremmest operativsystemet webOS, køberen så perspektiver i.

Tablet-pc'en Touchpad, som HP sender på markedet i næste uge, er et resultat af dette. Ifølge HP selv er det nemlig netop webOS-styresystemet, der gør Touchpad til noget andet og mere end det væld af konkurrerende tablet-pc'er, der allerede findes på markedet.

Set lidt oppe fra er det tydeligt, at HP forsøger at gøre Apple og Google kunsten efter; begge virksomheder har haft stor succes med at skabe en software-platform og tilhørende app-økosystem.

Derfor er HP's plan også, at webOS ikke bare skal bruges til tablet-pc'er, men også til smartphones, traditionelle computere og selv printere.

Touchpad fortjener dog at blive bedømt som et selvstændigt produkt, som først og fremmest skal konkurrere mod Apples iPad og Android-tablets fra blandt andre Samsung og HTC.

Her minder den om iPad

Touchpad kommer i versioner med henholdsvis 16 gigabyte og 32 gigabyte hukommelse. De danske priser er endnu ikke annonceret, men i USA ligger de på 500 dollars for den lille model og 600 for den store.

Det er samme prisniveau som Apples iPad, så på den front står de to produkter lige.

Begge produkters skærme er på 9,7 tommer, så heller ikke der er der nogen mærkbar forskel. Mens Touchpad anvender en 1,2 gigahertz Qualcomm dual-core processor, kører iPad 2 med Apples egen 1 gigahertz dual-core A5.

Tilbage står, at de to produkter på overfladen ligner hinanden så meget, at det næppe er på specifikationerne, Touchpad vinder eller taber kampen om kunderne. 

I stedet er brugervenlighed, hastighed og udvalget af applikationer ganske afgørende - og det er også netop de ting, der fokuseres på i de foreløbige anmeldelser.

Læs også:

HP's våben mod iPad: Ny tablet til erhvervsfolk

Købeguide: Sådan vælger du den rigtige tablet-pc

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Her er dommen - er det godt eller skidt?

Læs også:

HP's våben mod iPad: Ny tablet til erhvervsfolk

Købeguide: Sådan vælger du den rigtige tablet-pc

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Wall Street Journals Walt Mossberg skriver i sin anmeldelse, at selvom webOS-interfacet er helt fornuftigt og blandt andet gør det nemt at skifte mellem applikationer, så er produktet ikke godt nok på andre fronter.

For det første har Touchpad ikke noget bagside-kamera, men kun et foran på blot 1,3 megapixel. Samtidig kan Touchpad-batteriet kun holde til seks timers brug, mens iPad 2 kan klare ni timer.

Den største mangel er dog software-udvalget.

"Touchpad bliver lanceret med blot 300 tablet-optimerede apps og blot 6.200 webOS-apps i det hele taget ... Det skal sammenlignes med 425.000 apps til iPad eller 200.000 til Android-tablets, hvoraf næsten alle kan køre på tablets, selvom de ikke er optimeret til det," skriver Walt Mossberg.

Af samme grund mener han heller ikke, at Touchpad kan matche Apples iPad 2.

I Cnets anmeldelse fremhæves på den positive side webOS-interfacet og understøttelse af Flash i browseren.

På den negative side får HP-produktet kritik for at have et tykt, urent design, intet bagside-kamera, ingen understøttelse af HD-optagelse, et begrænset antal apps og et ikke helt velfungerende multitasking-system.

"Touchpad kunne godt have været en værdig konkurrent til den originale iPad, men dens design, funktioner og hastighed halter bagefter nutidens samling af tablet-sværvægtere."

Kan hitte hos virksomhederne

Hos The Guardian får Touchpad lidt mere ros, idet den tildeles fire ud af fem stjerner.

Her fremhæves det, at Touchpad måske ikke kan konkurrere med iPad på forbruger-markedet, men til gengæld kan gå en lys fremtid i møde hos erhvervsbrugeren.

Det var netop det budskab, HP-topchef Leo Apotheker leverede, da han for nylig præsenterede Touchpad'en.

Her kan du i øvrigt se et udvalg af tablet-pc'er, der er velegnede til virksomheds-brug.

Tech Radar giver produktet tre ud af fem stjerner med begrundelsen:

"HP Touchpad er mindre poleret end iPad og har et mindre udvalg af tredjeparts-applikationer. Ja, den har funktioner, som iPad mangler, men det har Android-tablets også, og de har samtidig et større udvalg af apps."

"HP webOS er et meget gennemtænkt operativsystem, og der er meget godt ved Touchpad. Men hvorfor skulle du købe den frem for de andre? Vi tror ikke, at mange mennesker vil finde frem til et svar på det spørgsmål," lyder det hos Tech Radar.

Se HP's præsentation af Touchpad her:

Læs også:

HP's våben mod iPad: Ny tablet til erhvervsfolk

Købeguide: Sådan vælger du den rigtige tablet-pc

Guide: Bliv effektiv med tablet-pc'er og smartphones

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Jyske Bank

    IT-tekniker til Kapitalmarked

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job