Web-malware indtager din pc på snedig vis

I en ny rapport baseret på fire års data fra Googles Safe Browsing-service beskriver selskabet udfordringerne ved at opdage webbaserede angreb.

Artikel top billede

Læs også:

Google advarer brugere - din maskine er inficeret

Computerworld News Service: Google har udgivet en ny rapport om, hvordan det bliver sværere og sværere at identificere skadelige websites og angreb, og som påpeger, at antivirussoftware er et ineffektivt forsvar mod nye trusler.

Søgegiganten har analyseret fire års data bestående af otte millioner websites og 160 millioner websider fra Googles Safe Browsing-service, et API (application programming interface), der leverer data til Googles browser, Chrome, og til Firefox for at advare brugerne, når de besøger websites, der er inficeret med malware.

Google oplyser, at der dagligt vises tre millioner advarsler om usikre websites til 400 millioner brugere. Virksomheden skanner nettet og anvender adskillige metoder til at afgøre, om et website er skadeligt.

"Ligesom service-leverandører befinder vi os i et våbenkapløb med distributørerne af malware," skriver Googles sikkerhedsteam i et blogindlæg.

Detektions-processen bliver mere og mere besværlig, fordi angriberne anvender en mangfoldighed af teknikker til at undgå opdagelse, så deres websites ikke anmeldes som skadelige, beskriver rapporten (PDF).

Google bruger dog også en lang række metoder til at opdage de skadelige websites.

Selskabet kan teste et site mod en såkaldt "virtual machine honeypot," hvilket er en virtuel maskine, der besøger et website og registrerer dets adfærd. Virksomheden bruger også browser-emulatorer til samme formål. Browser-emulatorer består af en HTML-parser og en modificeret open source JavaScript-engine.

Af andre metoder kan nævnes rangering af websites efter omdømme baseret på deres hosting-infrastruktur. Derudover udgør sikkerhedssoftware endnu en forsvarslinje.

Oversat af Thomas Bøndergaard.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect