Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Net-kriminelle driver i øjeblikket en intens jagt på danskernes personlige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Net-kriminelle har set sig varme på Danmark som mål for deres phishing-kampagner.

Det regner bogstaveligtalt ned over danskernes digitale postkasser med kedelige mails, der forsøger at lokke følsomme informationer fra os.

Ny er det kreditkortet Visa, der bliver benyttet som fluepapir i phishing-kampagnerne.

I emnefeltet står der på klingende dansk: Forkert adgangskode.

Herefter følger en historie fra de varme lande om, at du har skrevet din kode forkert tre gange og derfor skal ændre den til en ny.

Et klassisk eksempel på phishing efter kortoplysninger.

Også Nordeas logo og brand blev i går eftermiddags misbrugt i en ny kampagne, som i flere bølger er rullet ind i danske indbakker.

Ingen firmaer, banker eller andre finansielle virksomheder beder om personlige oplysninger via e-mail.

Får du en sådan opfordring i indboksen, skal den derfor slettes.

Skybrud i indboksen

I weekenden var det flyselskabet SAS, der brugt som lokkemad.

Ved at fremsende phishing-mails, der angiveligt skulle komme fra SAS, forsøgte afsenderen at lokke brugernavn og kodeord ud af flyselskabets bonus-kunder.

Telegiganten TDC har ligeledes været hårdt ramt af phishing-angreb, der er svinget op og ned gennem mange uger.

De mange mails indeholder en tekst om, at der er problemer med betaling af din faktura, og at du skal opdatere dine faktureringsoplysninger via et link, hvilket naturligvis også er fup.

Skat har også været brugt som fluepapir i løbet af sommeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job