Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Net-kriminelle driver i øjeblikket en intens jagt på danskernes personlige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Net-kriminelle har set sig varme på Danmark som mål for deres phishing-kampagner.

Det regner bogstaveligtalt ned over danskernes digitale postkasser med kedelige mails, der forsøger at lokke følsomme informationer fra os.

Ny er det kreditkortet Visa, der bliver benyttet som fluepapir i phishing-kampagnerne.

I emnefeltet står der på klingende dansk: Forkert adgangskode.

Herefter følger en historie fra de varme lande om, at du har skrevet din kode forkert tre gange og derfor skal ændre den til en ny.

Et klassisk eksempel på phishing efter kortoplysninger.

Også Nordeas logo og brand blev i går eftermiddags misbrugt i en ny kampagne, som i flere bølger er rullet ind i danske indbakker.

Ingen firmaer, banker eller andre finansielle virksomheder beder om personlige oplysninger via e-mail.

Får du en sådan opfordring i indboksen, skal den derfor slettes.

Skybrud i indboksen

I weekenden var det flyselskabet SAS, der brugt som lokkemad.

Ved at fremsende phishing-mails, der angiveligt skulle komme fra SAS, forsøgte afsenderen at lokke brugernavn og kodeord ud af flyselskabets bonus-kunder.

Telegiganten TDC har ligeledes været hårdt ramt af phishing-angreb, der er svinget op og ned gennem mange uger.

De mange mails indeholder en tekst om, at der er problemer med betaling af din faktura, og at du skal opdatere dine faktureringsoplysninger via et link, hvilket naturligvis også er fup.

Skat har også været brugt som fluepapir i løbet af sommeren.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect