Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Net-kriminelle driver i øjeblikket en intens jagt på danskernes personlige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Foto: iStockphoto (brugeren Spannerdude))

Net-kriminelle har set sig varme på Danmark som mål for deres phishing-kampagner.

Det regner bogstaveligtalt ned over danskernes digitale postkasser med kedelige mails, der forsøger at lokke følsomme informationer fra os.

Ny er det kreditkortet Visa, der bliver benyttet som fluepapir i phishing-kampagnerne.

I emnefeltet står der på klingende dansk: Forkert adgangskode.

Herefter følger en historie fra de varme lande om, at du har skrevet din kode forkert tre gange og derfor skal ændre den til en ny.

Et klassisk eksempel på phishing efter kortoplysninger.

Også Nordeas logo og brand blev i går eftermiddags misbrugt i en ny kampagne, som i flere bølger er rullet ind i danske indbakker.

Ingen firmaer, banker eller andre finansielle virksomheder beder om personlige oplysninger via e-mail.

Får du en sådan opfordring i indboksen, skal den derfor slettes.

Skybrud i indboksen

I weekenden var det flyselskabet SAS, der brugt som lokkemad.

Ved at fremsende phishing-mails, der angiveligt skulle komme fra SAS, forsøgte afsenderen at lokke brugernavn og kodeord ud af flyselskabets bonus-kunder.

Telegiganten TDC har ligeledes været hårdt ramt af phishing-angreb, der er svinget op og ned gennem mange uger.

De mange mails indeholder en tekst om, at der er problemer med betaling af din faktura, og at du skal opdatere dine faktureringsoplysninger via et link, hvilket naturligvis også er fup.

Skat har også været brugt som fluepapir i løbet af sommeren.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job