Derfor er pc'en vigtigere end tablets og smartphones

Tablet-pc'er og smartphones kan ikke erstatte desktop-pc'erne uden videre, mener brugervenligheds-guruen Jakob Nielsen.

Artikel top billede

Læs også:
Hvad er bedst: Apps eller browser-løsninger?

Pc'en er på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Danskfødte Jakob Nielsen, der er kendt for sin viden inden for brugervenlighed, forsøger i et indlæg på sin hjemmeside at mane til besindighed omkring betydningen af mange nye mobile produkter. 

Han forklarer, at mange forudser, at de mobile enheder vil blive den eneste vigtige brugergrænseflade-platform, og at nogle mennesker sågar anbefaler, at man nu skal designe websider til de mobile enheder først, og derefter modificere siderne, så de også kan fungere på en traditionel pc.

"Jeg er uenig," skriver Jakob Nielsen, der står i spidsen for firmaet Nielsen Norman Group og er Ph.D i menneske-maskine interaktion.  

"Selvom det er en god historie at hævde, at noget nyt vil slå det gamle ihjel, så er det sjældent sådan, det går."

Derfor overlever pc'en

Jakob Nielsen mener, at pc'en vil forblive vigtig, dels fordi den har en større skærm, dels fordi keyboardet og musen stadig er bedst til input.

Samtidig fremhæver han, at den traditionelle pc vinder, når det eksempelvis kommer til de mere krævende applikationer og til muligheden for at udskrive dokumenter.

Selvom pc-markedet lider under de mange nye tablet-pc'er og smartphones, der sendes ud på markedet, så er den gamle kending endnu i stand til at øge salget med omkring fire procent i år, påpeger Jakob Nielsen med henvisning til IDC-tal.

Jakob Nielsen mener, at tablets og smartphones har en klar fordel i, at man altid har dem på sig, og at de altid er tændt.

"Meget vil skifte fra desktoppene til telefoner og tablets, men en stor procentdel af brugen vil forblive på desktoppen. Det er svært at estimere den præcise procentdel for hver kategori, men det er ret sikkert, at brugen med den højeste værdi hovedsageligt vil være på desktoppen."

Pc'en er til business

Med det mener Jakob Nielsen, at selvom vi måske spenderer mere tid med vores tablets og smartphones end med den gamle pc, så er det stadig pc'en, der bringer os den største værdi.

"Det er selvfølgelig værdien (det vil sige penge i vores lommer) og ikke tid, der betyder noget, når vi allokerer vores investeringer ud på bruger-oplevelses-projekter."

Konkret peger han på, at det stadig er pc'en, der er vores primære redskab i arbejdssammenhænge, og at internethandlen heller ikke er forsvundet fra denne platform til fordel for den mobile.

"De fleste virksomheder er nødt til at understøtte begge kategorier, og vores brugervenligheds-forskning viser, at det bør ske med forskellige brugergrænseflade-designs, der målrettes forskellige karakteristika ved de to forskellige bruger-oplevelser."

"Ét brugerinterface passer ikke til alle skærmstørrelser," skriver Jakob Nielsen.

Læs også:
Hvad er bedst: Apps eller browser-løsninger?

Pc'en er på vej til at uddø: Her er dens afløsere

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job