Fogedforbud mod dybe links

Nyhedstjenesten Newsbooster skal stoppe med at udsende nyhedsbreve med dybe links til artikler på danske dagblades websider. En rystet direktør Anders Lautrup oplyser, at Newsbooster tabte på alle punkter.

Det er en rystet administrerende direktør for Newsbooster, Anders Lautrup, der har modtaget kendelsen fra Københavns Fogedret. Foged Michael Kistrup giver Danske Dagblades Forening (DDF) medhold i, at der skal nedlægges fogedforbud mod nyhedstjenestens nyhedsbreve med dybe links. Kendelsen og dens præmisser fylder 38 sider.

- Jeg er dybt chokeret. Vi taber på alle punkter, men det er sikkert, at vi kærer til Landsretten, siger han.

Ved retsmødet mandag den 24. juni slog Newsbooster selv på, at dybe links er en integreret del af internettets natur - og at tjenesten blot gelejder læsere hen til de danske dagblades artikler.

Modsat argumenterede DDF, at Newsbooster snylter på arbejde, som andre har udført. DDF førte to vidner, dels konsulent fra DDF, Holger Rosendal, og koncerndirektør for Det Berlingske Officin, Lasse Bolander.

Sidstnævnte fortalte om den nyhedstjeneste, som Berlingske Tidende, Politiken og Morgenavisen Jyllands-Posten er på vej med - og som også vil tilbyde scanninger af deres aviser.

Newsbooster førte kun ét vidne i sin argumentation, nemlig Anders Lautrup. Det undrede flere medier, at nyhedstjenesten ikke havde indkaldt andre vidner - eksempelvis folk fra andre netpublikationer og webkataloger som Jubii.

Til det siger Anders Lautrup:

- Man skal være varsom med at føre mange vidner, men set i bakspejlet skulle vi måske have ført et vidne fra en søgetjeneste, siger han fra forhallen i Københavns Byret.

Jurist: Kun første instans-afgørelse
Advokat fra Bender.dk - firma med speciale i IT-ret - Per Meier deltager fredag klokken 14 i et FDIH-møde om sagen. Han tager gentagne gange forbehold for, at der er tale om en første instans-afgørelse.

Han har ikke set præmisserne for dommen og kan derfor ikke udtale sig om, hvorvidt dommen er overraskende.

- Hyperlinks er en del af den traditionelle struktur på internettet, så hvis den endelige afgørelse også går Newsbooster imod, vil det formentlig få den konsekvens, at en række nyhedstjenester kommer til at omstrukture deres forretning. Så det vil få væsentlig betydning både juridisk og praktisk, siger Per Meier.


Vil du vide mere om Newsbooster og DDF?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS