International interesse for Newsbooster-afgørelse

Fra Madrid til Frankfurt og fra Skt. Petersborg til Washington. Sagen mellem danske Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF) om retten til at linke til danske netmedier bliver fulgt intenst i udlandet.

Washington Post, New York Times, CNET, Wired News og St. Petersburg Times. Det er blot et lille udpluk af den lange række af internationale medier, der har bragt historier om fredagens afgørelsen i Københavns Fogedret mellem Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF).

Kort efter fodgedrettens afgørelse bragte flere internationale nyhedsbureauer i både Frankrig, Spanien og Tyskland historier om sagen, og det har affødt en lind strøm af artikler i diverse medier over det meste af kloden.

- Telefonen har ikke stået stille hele weekenden, siger direktør i Newsbooster Anders Lautrup-Larsen, der er blevet kontaktet af både franske, spanske, norske og amerikanske journalister.

I de internationale historier bliver sagen udlagt som et opgør med nettets fundamentale præmis ? linket.

- At der skal gives lov, før der linkes, kan bringe onlineaviser, søgemaskiner og andre sites, der linker ? hvilket vil sige stort set alle sites på internettet - i fare, hedder det således i en gengivelse i både Washington Post og The New York Times.

At der er tale om en væsentlig afgørelse kan også aflæses af diverse debatsites på nettet, hvor emnet er til livlig debat.

På amerikanskejede Slashdot er der allerede 368 indlæg i debatten, mens 86 foreløbig har valgt at give deres mening til kende på Computerworld Onlines debat-site.

Deltag i den internationale debat på Slashdot.
Deltag i debatten på Computerworld Online.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S