International interesse for Newsbooster-afgørelse

Fra Madrid til Frankfurt og fra Skt. Petersborg til Washington. Sagen mellem danske Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF) om retten til at linke til danske netmedier bliver fulgt intenst i udlandet.

Washington Post, New York Times, CNET, Wired News og St. Petersburg Times. Det er blot et lille udpluk af den lange række af internationale medier, der har bragt historier om fredagens afgørelsen i Københavns Fogedret mellem Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF).

Kort efter fodgedrettens afgørelse bragte flere internationale nyhedsbureauer i både Frankrig, Spanien og Tyskland historier om sagen, og det har affødt en lind strøm af artikler i diverse medier over det meste af kloden.

- Telefonen har ikke stået stille hele weekenden, siger direktør i Newsbooster Anders Lautrup-Larsen, der er blevet kontaktet af både franske, spanske, norske og amerikanske journalister.

I de internationale historier bliver sagen udlagt som et opgør med nettets fundamentale præmis ? linket.

- At der skal gives lov, før der linkes, kan bringe onlineaviser, søgemaskiner og andre sites, der linker ? hvilket vil sige stort set alle sites på internettet - i fare, hedder det således i en gengivelse i både Washington Post og The New York Times.

At der er tale om en væsentlig afgørelse kan også aflæses af diverse debatsites på nettet, hvor emnet er til livlig debat.

På amerikanskejede Slashdot er der allerede 368 indlæg i debatten, mens 86 foreløbig har valgt at give deres mening til kende på Computerworld Onlines debat-site.

Deltag i den internationale debat på Slashdot.
Deltag i debatten på Computerworld Online.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland