International interesse for Newsbooster-afgørelse

Fra Madrid til Frankfurt og fra Skt. Petersborg til Washington. Sagen mellem danske Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF) om retten til at linke til danske netmedier bliver fulgt intenst i udlandet.

Washington Post, New York Times, CNET, Wired News og St. Petersburg Times. Det er blot et lille udpluk af den lange række af internationale medier, der har bragt historier om fredagens afgørelsen i Københavns Fogedret mellem Newsbooster og Danske Dagblades Forening (DDF).

Kort efter fodgedrettens afgørelse bragte flere internationale nyhedsbureauer i både Frankrig, Spanien og Tyskland historier om sagen, og det har affødt en lind strøm af artikler i diverse medier over det meste af kloden.

- Telefonen har ikke stået stille hele weekenden, siger direktør i Newsbooster Anders Lautrup-Larsen, der er blevet kontaktet af både franske, spanske, norske og amerikanske journalister.

I de internationale historier bliver sagen udlagt som et opgør med nettets fundamentale præmis ? linket.

- At der skal gives lov, før der linkes, kan bringe onlineaviser, søgemaskiner og andre sites, der linker ? hvilket vil sige stort set alle sites på internettet - i fare, hedder det således i en gengivelse i både Washington Post og The New York Times.

At der er tale om en væsentlig afgørelse kan også aflæses af diverse debatsites på nettet, hvor emnet er til livlig debat.

På amerikanskejede Slashdot er der allerede 368 indlæg i debatten, mens 86 foreløbig har valgt at give deres mening til kende på Computerworld Onlines debat-site.

Deltag i den internationale debat på Slashdot.
Deltag i debatten på Computerworld Online.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S