.Net spreder vingerne

Med understøttelse af et stigende antal ikke-Microsoft-produkter, begynder .Net-platformen langsomt at vinde indpas.

Via både egen indsats og med hjælp fra andre er Microsofts .Net-platform langsomt begyndt at sprede sig til en lang række ikke-Microsoft-produkter.

Open source-folk har længe været i gang med at flytte .Net-platformen til andre operativsystemer, og nu begynder også databaser og webservere at røre på sig.

Oracle og MySQL

Blandt de vigtigste nyheder er formentlig Microsofts nye data provider til Oracles database.

Det har tidligere været muligt at få data fra en Oracle-database, men den nye data provider-software, der kræver, at man bruger mindst version 8.1.7, gør det ikke bare lettere ? Microsoft forventer også, at det vil være to til tre gange hurtigere.

Oracle skulle ifølge nyhedssitet The Register også selv være i gang med at lave software, der giver .Net-adgang til deres database. Softwaren, der skulle være i beta i øjeblikket, giver desuden adgang til en del flere funktioner end Microsofts.

Samtidig overvejer Microsoft at tilbyde lignende software til IBM?s DB2-database. IBM har også selv annonceret, at de arbejder på en tættere integration mellem DB2 og .Net.

Hælder man i stedet til open source-databasen MySQL, er der også her begyndt at komme .Net-understøttelse. Både CoreLabs (www.crlab.com) og einfodesign (www.einfodesign.com) har udviklet software, der giver adgang til MySQL-databaser via .NET - eller helt præcist ADO.NET.

Delphi.Net

Men også med hensyn til udviklingsværktøj er det begyndt at lysne for Microsoft.
Flere og flere programmeringssprog understøtter .Net ved at integrere sig i Microsofts store udviklingsværktøj, Visual Studio.Net.

Men Borland er gået et skridt videre og har med deres nyeste Delphi-version, Delphi 7, inkluderet .Net-muligheder i selve Delphi-udviklingsmiljøet.

Umiddelbart virker det dog ikke som om, der er fuld understøttelse for alle .Net-mulighederne. Selv skriver Borland i deres pressemeddelelse, at de har inkluderet ?preview capabilities? ? altså et smugkik ind i .Net-verdenen til Delphi-udviklere.

ASP.NET på Apache

Endelig er det via Covalents Enterprise Ready Server blevet muligt at afvikle ASP.NET-websider med verdens mest udbredte webserver Apache. I hvert fald hvis man bruger Apache under Windows.

Hidtil var man tvunget til at bruge Microsofts egen IIS-webserver, hvis man ville udnytte de mange nye muligheder ASP.NET giver.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,