Java-opfinder James Gosling forlader Google

Manden, der opfandt Java, forlader Google efter få måneders ansættelse.

Artikel top billede

Kun få måneder efter, at han blev ansat, forlader Java-opfinder James Gosling Google igen.

I stedet er han blevet ansat i et lille iværksætterfirma, der arbejder med udvikling af hav-gående robotter. Det hedder Liquid Robotics.

Her skal han være såkaldt chief software architect.

"Jeg har overrasket mig selv med endnu et karriere-skift," skriver James Gosling på sin blog.

"Jeg har haft det herligt hos Google og har mødt mange interessante mennesker, men nu har jeg mødt nogle personer, der arbejder med noget helt vildt, og jeg har nu efter mange overvejelser besluttet mig for at forlade Google," skriver han.

Liquid Robotics arbejder med at udvikle en slags intelligente både, der indsamler data fra havene.

Voksende flåde

"Selskabet har en voksende flåde, der gennempløjer havene for at indsamle data fra fartøjernes sensorer, som senere bliver oploadet i skyen. Robotterne er udstyret med masser af kommunikations-udstyr," skriver James Goslink på sin blog.

James Gosling blev ansat af Google i slutningen af marts. Dengang anede han ikke, hvad han skulle lave i selskabet, men skrev blot, at det 'nok blev lidt af hvert.'

Han var oprindeligt teknologidirektør i Sun og fulgte med over til Oracle, da Oracle købte Sun. Her blev han udnævnt til teknologidirektør for klientsoftware.

Det varede imidlertid ikke længe, i det han forlod Oracle i foråret 2010 efter længere tids utilfredshed. Det kan du læse mere om her..

I Liquid Robotics skal James Gosling udvikle software til både de selvstyrende og intelligente fartøjer og til de datacentre, hvortil data fra fartøjerne skal oploades.

Læs også:

Java-opfinder James Gosling skifter til Google.

Manden bag Java vender Oracle ryggen.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job