HP fortryder: Vil pludselig bygge flere TouchPads

Hewlett-Packard har ombestemt sig og vil alligevel ikke skrotte TouchPad'en lige med det samme. Nu skal der bygges endnu en sending af tablet-pc''en.

Artikel top billede

Ganske kort tid efter at Hewlett-Packard meddelte, at det var slut med iPad-rivalen TouchPad, har selskabet ombestemt sig.
 
Nu vil Hewlett-Packard pludelig skrue op for produktionen igen.
 
Kovendingen skyldes, at de sidste eksemplarer af TouchPad-computeren blev revet væk af frådende kunder, da HP satte dem på brandudsalg for at få ryddet hylderne. Det kan du læse mere om her.
 
"På trods af meddelelsen om at stoppe produktionen af WebOS-hardware, har vi besluttet af producere en sidste sending TouchPads for at imødekomme efterspørgslen," lyder det fra HP.
 
Selskabet vil ikke oplyse, hvor mange tablet-computere, der skal produceres, men siger dog, at der er tale om et 'begrænset' antal i en begrænset periode.

"Og vi kan ikke love, at vi har nok til alle," lyder det fra selskabet.

De første af de ny-producerede tablet-computere er klar til salg i løbet af få uger. Det vides endnu ikke, om HP vil sælge de nye TouchPads til de brandudsalgs-priser, som HP solgte maskinerne til for at få ryddet hylderne.

Læs også:

Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er
 

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger PKI-specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job