HP fortryder: Vil pludselig bygge flere TouchPads

Hewlett-Packard har ombestemt sig og vil alligevel ikke skrotte TouchPad'en lige med det samme. Nu skal der bygges endnu en sending af tablet-pc''en.

Artikel top billede

Ganske kort tid efter at Hewlett-Packard meddelte, at det var slut med iPad-rivalen TouchPad, har selskabet ombestemt sig.
 
Nu vil Hewlett-Packard pludelig skrue op for produktionen igen.
 
Kovendingen skyldes, at de sidste eksemplarer af TouchPad-computeren blev revet væk af frådende kunder, da HP satte dem på brandudsalg for at få ryddet hylderne. Det kan du læse mere om her.
 
"På trods af meddelelsen om at stoppe produktionen af WebOS-hardware, har vi besluttet af producere en sidste sending TouchPads for at imødekomme efterspørgslen," lyder det fra HP.
 
Selskabet vil ikke oplyse, hvor mange tablet-computere, der skal produceres, men siger dog, at der er tale om et 'begrænset' antal i en begrænset periode.

"Og vi kan ikke love, at vi har nok til alle," lyder det fra selskabet.

De første af de ny-producerede tablet-computere er klar til salg i løbet af få uger. Det vides endnu ikke, om HP vil sælge de nye TouchPads til de brandudsalgs-priser, som HP solgte maskinerne til for at få ryddet hylderne.

Læs også:

Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er
 

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job