HP fortryder: Vil pludselig bygge flere TouchPads

Hewlett-Packard har ombestemt sig og vil alligevel ikke skrotte TouchPad'en lige med det samme. Nu skal der bygges endnu en sending af tablet-pc''en.

Artikel top billede

Ganske kort tid efter at Hewlett-Packard meddelte, at det var slut med iPad-rivalen TouchPad, har selskabet ombestemt sig.
 
Nu vil Hewlett-Packard pludelig skrue op for produktionen igen.
 
Kovendingen skyldes, at de sidste eksemplarer af TouchPad-computeren blev revet væk af frådende kunder, da HP satte dem på brandudsalg for at få ryddet hylderne. Det kan du læse mere om her.
 
"På trods af meddelelsen om at stoppe produktionen af WebOS-hardware, har vi besluttet af producere en sidste sending TouchPads for at imødekomme efterspørgslen," lyder det fra HP.
 
Selskabet vil ikke oplyse, hvor mange tablet-computere, der skal produceres, men siger dog, at der er tale om et 'begrænset' antal i en begrænset periode.

"Og vi kan ikke love, at vi har nok til alle," lyder det fra selskabet.

De første af de ny-producerede tablet-computere er klar til salg i løbet af få uger. Det vides endnu ikke, om HP vil sælge de nye TouchPads til de brandudsalgs-priser, som HP solgte maskinerne til for at få ryddet hylderne.

Læs også:

Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job