HP fortryder: Vil pludselig bygge flere TouchPads

Hewlett-Packard har ombestemt sig og vil alligevel ikke skrotte TouchPad'en lige med det samme. Nu skal der bygges endnu en sending af tablet-pc''en.

Artikel top billede

Ganske kort tid efter at Hewlett-Packard meddelte, at det var slut med iPad-rivalen TouchPad, har selskabet ombestemt sig.
 
Nu vil Hewlett-Packard pludelig skrue op for produktionen igen.
 
Kovendingen skyldes, at de sidste eksemplarer af TouchPad-computeren blev revet væk af frådende kunder, da HP satte dem på brandudsalg for at få ryddet hylderne. Det kan du læse mere om her.
 
"På trods af meddelelsen om at stoppe produktionen af WebOS-hardware, har vi besluttet af producere en sidste sending TouchPads for at imødekomme efterspørgslen," lyder det fra HP.
 
Selskabet vil ikke oplyse, hvor mange tablet-computere, der skal produceres, men siger dog, at der er tale om et 'begrænset' antal i en begrænset periode.

"Og vi kan ikke love, at vi har nok til alle," lyder det fra selskabet.

De første af de ny-producerede tablet-computere er klar til salg i løbet af få uger. Det vides endnu ikke, om HP vil sælge de nye TouchPads til de brandudsalgs-priser, som HP solgte maskinerne til for at få ryddet hylderne.

Læs også:

Dusør udbydes: Få HP's fiasko til at køre Android

Udgående HP-TouchPad til 500 kroner revet væk

HP dropper TouchPad - milliarder ud med badevandet

Derfor vil HP stoppe med at bygge pc'er
 

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job