Denne type it-konsulenter er særligt eftertragtede

Den tekniske forståelse er ikke det vigtigste, når Region Midtjylland køber konsulentydelser. Det er noget andet, der rykker.

Artikel top billede

It-konsulenter: Kære it-konsulenter. Gem cv'et væk og find de bløde værdier frem.

Sådan kunne starten på et brev fra Region Midtjylland til den danske konsulentbranche lyde.

Det tekniske know how kommer nemlig ikke i første række, når der skal købes it-konsulentbistand til Regionen.

"Det handler i meget høj grad om at kunne kommunikere med hinanden," fortæller Michael Hyldgaard, der er projektleder i Region Midtjylland, og selv har været konsulent i 15 år.

"De bedste resultater har vi fået med folk, der gennem dialog har fået skabt tilstrækkelig indsigt hos sig selv til, at de forstår vores behov og samtidig kan omsætte dem til løsninger. Også selv om de ikke var de skarpeste udviklere. Det handler om at få et produkt, som vores brugere kan lide at benytte, og det kræver en god formidler at forklare, hvordan et kompliceret it-system hænger sammen," vurderer han.

I region Midtjylland bruger man konsulenter til de håndværksmæssige ting såsom kodning og håndtering af it-værktøjer. Medarbejdere med forretningsforståelse har man i organisationen.

"Vi har tidligere købt konsulenter til hele opgaver, men det var ikke den store succes, derfor har vi valgt, at have forretningen hos os selv," fortæller Michael Hyldgaard.

Vi snakker om det

De bedste erfaringer har Region Midtjylland med konsulenter, der er stærke på kommunikationssiden.

"Vi definerer opgaven i forhold til forretningsområde, herefter om det er økonomi eller produktion, hvilke licensbetingelser der er gældende og så fremdeles. Når hjemmearbejdet er på plads, finder vi så en håndværker til opgaven."

Der skal selvfølgelig tekniske kundskaber til at løse arbejdet, men det er langt fra nok.

"Konsulenten skal i første omgang forstå opgaven, som vi skal have løst. Siden hen skal vedkommende kunne forstå at formidle sin viden og løsningen ud til brugerne. Kan han ikke det, er arbejdet meningsløst."

Pointen er, at en løsning kun bliver en succes, hvis den bliver accepteret og benyttet af målgruppen, altså de mennesker, der er ansat i Regionen.

"Vi har haft konsulenter, der har udført et godt stykke teknisk arbejde, men som ikke har formået at formidle det godt nok. Det har ikke virket," forklarer Michael Hyldgaard.

"Vi vil langt hellere have en, der måske ikke er helt så skarp på teknologi, men som kan kommunikere budskabet til brugerne."

Kvaliteten af en løsning hænger uløseligt sammen med brugeroplevelsen, vurderer han.

"Danske konsulenter er teknisk velfunderede, men vi har jævnligt oplevet, at der mangler menneskelig forståelse eller sociale kompetencer," lyder det fra den jyske projektleder.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S