Trods million-tilskud: Lovende dansk it-firma konkurs

Dansk it-iværksætter, som flere gange har modtaget store millionbeløb i støtte og er udråbt som en af de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, er gået konkurs.

Artikel top billede

Zoomio A/S er gået konkurs, og medarbejderne er sendt hjem med den besked, at de ikke får løn for august måned.

Konkursdekretet blev afsagt tirsdag, fortæller Sø- og Handelsretten. Det har indtil videre ikke været muligt at få kontakt til boets kurator.

Virksomheden, der blev stiftet af manden bag det herostratisk berømte IT Factory, it-veteranen Lars Munch Johansen, i begyndelsen af 2003, beskæftiger sig med e-marketing i forskellige afskygninger.

Selv beskriver firmaet sig som "en af de første virksomheder, der udviklede og implementerede løsninger inden for multi-channel e-mail-marketing (senere betegnet: Marketing Automation)".

Mest lovende i Europa

Zoomio, der flere gange tidligere har figureret på it-magasinet
Red Herrings liste over de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, har siden sin start i 2003 flere gange modtaget millioner af kroner i støtte.

I 2005 modtog Zoomio et tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der er ejet af familien, som tidligere ejede Dandy. Pengene skulle bruges til "at sætte skub i salget af software til e-mail- og SMS-marketing".

I 2007 stillede Via Venture Partners 37 millioner risikovillige kroner på højkant i it-marketingselskabet, som dengang havde Per John Jensen i spidsen som direktør. De mange penge var øremærket til af udvikle "forretningen internationalt".

Fra plus til konkurs

Herudover har stifterne og flere andre investorer skudt et ukendt antal millioner i Zoomio.

Computerworld har ringet til Zoomio for at få en kommentar til konkursen og for at blive klogere på, hvad der er gået galt for det kuldsejlede it-selskab.

Direktør Per John Jensen fratrådte sin lederstilling i begyndelsen af 2011 og er blevet erstattet af Kim Mortensen, som har en fortid hos konkurrenten Globase. Vi har flere gange forgæves forsøgt at få en kommentar fra Kim Mortensen.

I 2010-regnskabet står følgende ejere registreret med mere end fem procent af aktiekapitalen: CHFY ApS, Vecata A/S og Via Venture Partners Fond I K/S. Førstnævnte, anpartsselskabet CHFY, holder til på den samme adresse i Charlottenlund, hvor også den nu forhenværende direktør, Per John Jensen, har til huse.

Resultatet før skat endte i 2010 på minus 13,3 millioner kroner, men underskuddet er fem millioner mindre end i 2009 og ifølge Computerworlds oplysninger, opnåede Zoomio et positivt driftsresultat i andet halvår af 2010. Vi forsøger i en opfølgende artikel at afdække, hvorfor den positive udvikling endte i en konkurs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura