Trods million-tilskud: Lovende dansk it-firma konkurs

Dansk it-iværksætter, som flere gange har modtaget store millionbeløb i støtte og er udråbt som en af de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, er gået konkurs.

Artikel top billede

Zoomio A/S er gået konkurs, og medarbejderne er sendt hjem med den besked, at de ikke får løn for august måned.

Konkursdekretet blev afsagt tirsdag, fortæller Sø- og Handelsretten. Det har indtil videre ikke været muligt at få kontakt til boets kurator.

Virksomheden, der blev stiftet af manden bag det herostratisk berømte IT Factory, it-veteranen Lars Munch Johansen, i begyndelsen af 2003, beskæftiger sig med e-marketing i forskellige afskygninger.

Selv beskriver firmaet sig som "en af de første virksomheder, der udviklede og implementerede løsninger inden for multi-channel e-mail-marketing (senere betegnet: Marketing Automation)".

Mest lovende i Europa

Zoomio, der flere gange tidligere har figureret på it-magasinet
Red Herrings liste over de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, har siden sin start i 2003 flere gange modtaget millioner af kroner i støtte.

I 2005 modtog Zoomio et tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der er ejet af familien, som tidligere ejede Dandy. Pengene skulle bruges til "at sætte skub i salget af software til e-mail- og SMS-marketing".

I 2007 stillede Via Venture Partners 37 millioner risikovillige kroner på højkant i it-marketingselskabet, som dengang havde Per John Jensen i spidsen som direktør. De mange penge var øremærket til af udvikle "forretningen internationalt".

Fra plus til konkurs

Herudover har stifterne og flere andre investorer skudt et ukendt antal millioner i Zoomio.

Computerworld har ringet til Zoomio for at få en kommentar til konkursen og for at blive klogere på, hvad der er gået galt for det kuldsejlede it-selskab.

Direktør Per John Jensen fratrådte sin lederstilling i begyndelsen af 2011 og er blevet erstattet af Kim Mortensen, som har en fortid hos konkurrenten Globase. Vi har flere gange forgæves forsøgt at få en kommentar fra Kim Mortensen.

I 2010-regnskabet står følgende ejere registreret med mere end fem procent af aktiekapitalen: CHFY ApS, Vecata A/S og Via Venture Partners Fond I K/S. Førstnævnte, anpartsselskabet CHFY, holder til på den samme adresse i Charlottenlund, hvor også den nu forhenværende direktør, Per John Jensen, har til huse.

Resultatet før skat endte i 2010 på minus 13,3 millioner kroner, men underskuddet er fem millioner mindre end i 2009 og ifølge Computerworlds oplysninger, opnåede Zoomio et positivt driftsresultat i andet halvår af 2010. Vi forsøger i en opfølgende artikel at afdække, hvorfor den positive udvikling endte i en konkurs.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job