Trods million-tilskud: Lovende dansk it-firma konkurs

Dansk it-iværksætter, som flere gange har modtaget store millionbeløb i støtte og er udråbt som en af de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, er gået konkurs.

Artikel top billede

Zoomio A/S er gået konkurs, og medarbejderne er sendt hjem med den besked, at de ikke får løn for august måned.

Konkursdekretet blev afsagt tirsdag, fortæller Sø- og Handelsretten. Det har indtil videre ikke været muligt at få kontakt til boets kurator.

Virksomheden, der blev stiftet af manden bag det herostratisk berømte IT Factory, it-veteranen Lars Munch Johansen, i begyndelsen af 2003, beskæftiger sig med e-marketing i forskellige afskygninger.

Selv beskriver firmaet sig som "en af de første virksomheder, der udviklede og implementerede løsninger inden for multi-channel e-mail-marketing (senere betegnet: Marketing Automation)".

Mest lovende i Europa

Zoomio, der flere gange tidligere har figureret på it-magasinet
Red Herrings liste over de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, har siden sin start i 2003 flere gange modtaget millioner af kroner i støtte.

I 2005 modtog Zoomio et tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der er ejet af familien, som tidligere ejede Dandy. Pengene skulle bruges til "at sætte skub i salget af software til e-mail- og SMS-marketing".

I 2007 stillede Via Venture Partners 37 millioner risikovillige kroner på højkant i it-marketingselskabet, som dengang havde Per John Jensen i spidsen som direktør. De mange penge var øremærket til af udvikle "forretningen internationalt".

Fra plus til konkurs

Herudover har stifterne og flere andre investorer skudt et ukendt antal millioner i Zoomio.

Computerworld har ringet til Zoomio for at få en kommentar til konkursen og for at blive klogere på, hvad der er gået galt for det kuldsejlede it-selskab.

Direktør Per John Jensen fratrådte sin lederstilling i begyndelsen af 2011 og er blevet erstattet af Kim Mortensen, som har en fortid hos konkurrenten Globase. Vi har flere gange forgæves forsøgt at få en kommentar fra Kim Mortensen.

I 2010-regnskabet står følgende ejere registreret med mere end fem procent af aktiekapitalen: CHFY ApS, Vecata A/S og Via Venture Partners Fond I K/S. Førstnævnte, anpartsselskabet CHFY, holder til på den samme adresse i Charlottenlund, hvor også den nu forhenværende direktør, Per John Jensen, har til huse.

Resultatet før skat endte i 2010 på minus 13,3 millioner kroner, men underskuddet er fem millioner mindre end i 2009 og ifølge Computerworlds oplysninger, opnåede Zoomio et positivt driftsresultat i andet halvår af 2010. Vi forsøger i en opfølgende artikel at afdække, hvorfor den positive udvikling endte i en konkurs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til tekniske projekter og arkitektur

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS