Trods million-tilskud: Lovende dansk it-firma konkurs

Dansk it-iværksætter, som flere gange har modtaget store millionbeløb i støtte og er udråbt som en af de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, er gået konkurs.

Artikel top billede

Zoomio A/S er gået konkurs, og medarbejderne er sendt hjem med den besked, at de ikke får løn for august måned.

Konkursdekretet blev afsagt tirsdag, fortæller Sø- og Handelsretten. Det har indtil videre ikke været muligt at få kontakt til boets kurator.

Virksomheden, der blev stiftet af manden bag det herostratisk berømte IT Factory, it-veteranen Lars Munch Johansen, i begyndelsen af 2003, beskæftiger sig med e-marketing i forskellige afskygninger.

Selv beskriver firmaet sig som "en af de første virksomheder, der udviklede og implementerede løsninger inden for multi-channel e-mail-marketing (senere betegnet: Marketing Automation)".

Mest lovende i Europa

Zoomio, der flere gange tidligere har figureret på it-magasinet
Red Herrings liste over de mest lovende teknologi-virksomheder i Europa, har siden sin start i 2003 flere gange modtaget millioner af kroner i støtte.

I 2005 modtog Zoomio et tocifret millionbeløb fra ventureselskabet Vecata, der er ejet af familien, som tidligere ejede Dandy. Pengene skulle bruges til "at sætte skub i salget af software til e-mail- og SMS-marketing".

I 2007 stillede Via Venture Partners 37 millioner risikovillige kroner på højkant i it-marketingselskabet, som dengang havde Per John Jensen i spidsen som direktør. De mange penge var øremærket til af udvikle "forretningen internationalt".

Fra plus til konkurs

Herudover har stifterne og flere andre investorer skudt et ukendt antal millioner i Zoomio.

Computerworld har ringet til Zoomio for at få en kommentar til konkursen og for at blive klogere på, hvad der er gået galt for det kuldsejlede it-selskab.

Direktør Per John Jensen fratrådte sin lederstilling i begyndelsen af 2011 og er blevet erstattet af Kim Mortensen, som har en fortid hos konkurrenten Globase. Vi har flere gange forgæves forsøgt at få en kommentar fra Kim Mortensen.

I 2010-regnskabet står følgende ejere registreret med mere end fem procent af aktiekapitalen: CHFY ApS, Vecata A/S og Via Venture Partners Fond I K/S. Førstnævnte, anpartsselskabet CHFY, holder til på den samme adresse i Charlottenlund, hvor også den nu forhenværende direktør, Per John Jensen, har til huse.

Resultatet før skat endte i 2010 på minus 13,3 millioner kroner, men underskuddet er fem millioner mindre end i 2009 og ifølge Computerworlds oplysninger, opnåede Zoomio et positivt driftsresultat i andet halvår af 2010. Vi forsøger i en opfølgende artikel at afdække, hvorfor den positive udvikling endte i en konkurs.

Læses lige nu

    Annonce

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S