NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

NemID er sendt til tælling her torsdag morgen, så danskerne står uden adgang til netbanken på lønningsdagen.

Artikel top billede

Den fælles login-løsning NemID har fået det forkerte ben ud af sengen fra morgenstunden.

Det betyder, at NemID er nede, og at problemerne rammer de mere end tre millioner danskere, der har NemID.

Det skriver Ekstrabladet.dk.

Nets, det tidligere PBS, der står bag projektet, fortæller til netavisen, at der er driftsproblemer, og at de har stået på siden klokken halv syv torsdag morgen.

Der er endnu ikke fundet en forklaring på problemerne, der beskrives som værende af teknisk art, men Nets forsikrer, at der arbejdes på sagen.

Pressechef i Nets, Søren Winge, bekræfter over for Computerworld, at nedbruddet har været igang siden halv syv.

"Der er i øjeblikket et teknisk call med IBM om det. Det rammer alle brugere af NemID," forklarer Søren Winge, der dog ikke kan sige mere på nuværende tidspunkt.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos