NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

NemID er sendt til tælling her torsdag morgen, så danskerne står uden adgang til netbanken på lønningsdagen.

Artikel top billede

Den fælles login-løsning NemID har fået det forkerte ben ud af sengen fra morgenstunden.

Det betyder, at NemID er nede, og at problemerne rammer de mere end tre millioner danskere, der har NemID.

Det skriver Ekstrabladet.dk.

Nets, det tidligere PBS, der står bag projektet, fortæller til netavisen, at der er driftsproblemer, og at de har stået på siden klokken halv syv torsdag morgen.

Der er endnu ikke fundet en forklaring på problemerne, der beskrives som værende af teknisk art, men Nets forsikrer, at der arbejdes på sagen.

Pressechef i Nets, Søren Winge, bekræfter over for Computerworld, at nedbruddet har været igang siden halv syv.

"Der er i øjeblikket et teknisk call med IBM om det. Det rammer alle brugere af NemID," forklarer Søren Winge, der dog ikke kan sige mere på nuværende tidspunkt.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job