NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

NemID er sendt til tælling her torsdag morgen, så danskerne står uden adgang til netbanken på lønningsdagen.

Artikel top billede

Den fælles login-løsning NemID har fået det forkerte ben ud af sengen fra morgenstunden.

Det betyder, at NemID er nede, og at problemerne rammer de mere end tre millioner danskere, der har NemID.

Det skriver Ekstrabladet.dk.

Nets, det tidligere PBS, der står bag projektet, fortæller til netavisen, at der er driftsproblemer, og at de har stået på siden klokken halv syv torsdag morgen.

Der er endnu ikke fundet en forklaring på problemerne, der beskrives som værende af teknisk art, men Nets forsikrer, at der arbejdes på sagen.

Pressechef i Nets, Søren Winge, bekræfter over for Computerworld, at nedbruddet har været igang siden halv syv.

"Der er i øjeblikket et teknisk call med IBM om det. Det rammer alle brugere af NemID," forklarer Søren Winge, der dog ikke kan sige mere på nuværende tidspunkt.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S