NemID-nedbrud brager videre - nu på fjerde time

Nets arbejder på højtryk for at få løst de problemer, der betyder, at over tre millioner NemID-brugere har været uden adgang hele morgenen.

Artikel top billede

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Tre millioner danskere har torsdag morgen fra klokken halv syv ikke haft adgang til netbanken, fordi NemID er ramt af nedbrud.

Pressechef i Nets, der ejer DanID, Søren Winge, fortæller til Computerworld, at han endnu ikke ved, hvad problemet konkret er. 

Han oplyser dog, at teknikerne arbejder på højtryk, og at man håber på hurtigt at kunne finde en løsning. 

"Det, de koncentrerer sig om i øjeblikket, er at løse problemet."

"Status er stadig den samme, så jeg kan desværre ikke fortælle noget nyt," siger han til Computerworld. 

Så du kan ikke sige, hvornår I forventer, at problemerne er løst?

"Nej, desværre ikke. Lige nu tør jeg ikke give noget bud."

Nødløsning tages i brug

Hos flere af bankerne anbefaler man nu, at kunderne skal forsøge at komme ind på netbanken ved hjælp af en nødløsning.

Danske Bank skriver således:

"På grund af den aktuelle driftssituation er det desværre ikke muligt at logge på med NemID i øjeblikket. Du kan i stedet logge på netbank med dit betalingskort og din mobiltelefon (vores backup-løsning), hvis du i forvejen har oplyst dit mobilnummer til banken."

NemID kunne tidligere på sommeren fejre et-års fødselsdag. Det første år har dog budt på både op- og nedture, og meningerne om løsningen er endnu meget delte blandt brugerne.

I løbet af det første år fik 79 procent af den danske befolkning over 15 år en NemID - det svarer til 3,2 millioner brugere.

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland