NemID-nedbrud brager videre - nu på fjerde time

Nets arbejder på højtryk for at få løst de problemer, der betyder, at over tre millioner NemID-brugere har været uden adgang hele morgenen.

Artikel top billede

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Tre millioner danskere har torsdag morgen fra klokken halv syv ikke haft adgang til netbanken, fordi NemID er ramt af nedbrud.

Pressechef i Nets, der ejer DanID, Søren Winge, fortæller til Computerworld, at han endnu ikke ved, hvad problemet konkret er. 

Han oplyser dog, at teknikerne arbejder på højtryk, og at man håber på hurtigt at kunne finde en løsning. 

"Det, de koncentrerer sig om i øjeblikket, er at løse problemet."

"Status er stadig den samme, så jeg kan desværre ikke fortælle noget nyt," siger han til Computerworld. 

Så du kan ikke sige, hvornår I forventer, at problemerne er løst?

"Nej, desværre ikke. Lige nu tør jeg ikke give noget bud."

Nødløsning tages i brug

Hos flere af bankerne anbefaler man nu, at kunderne skal forsøge at komme ind på netbanken ved hjælp af en nødløsning.

Danske Bank skriver således:

"På grund af den aktuelle driftssituation er det desværre ikke muligt at logge på med NemID i øjeblikket. Du kan i stedet logge på netbank med dit betalingskort og din mobiltelefon (vores backup-løsning), hvis du i forvejen har oplyst dit mobilnummer til banken."

NemID kunne tidligere på sommeren fejre et-års fødselsdag. Det første år har dog budt på både op- og nedture, og meningerne om løsningen er endnu meget delte blandt brugerne.

I løbet af det første år fik 79 procent af den danske befolkning over 15 år en NemID - det svarer til 3,2 millioner brugere.

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse