NemID-nedbrud brager videre - nu på fjerde time

Nets arbejder på højtryk for at få løst de problemer, der betyder, at over tre millioner NemID-brugere har været uden adgang hele morgenen.

Artikel top billede

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Tre millioner danskere har torsdag morgen fra klokken halv syv ikke haft adgang til netbanken, fordi NemID er ramt af nedbrud.

Pressechef i Nets, der ejer DanID, Søren Winge, fortæller til Computerworld, at han endnu ikke ved, hvad problemet konkret er. 

Han oplyser dog, at teknikerne arbejder på højtryk, og at man håber på hurtigt at kunne finde en løsning. 

"Det, de koncentrerer sig om i øjeblikket, er at løse problemet."

"Status er stadig den samme, så jeg kan desværre ikke fortælle noget nyt," siger han til Computerworld. 

Så du kan ikke sige, hvornår I forventer, at problemerne er løst?

"Nej, desværre ikke. Lige nu tør jeg ikke give noget bud."

Nødløsning tages i brug

Hos flere af bankerne anbefaler man nu, at kunderne skal forsøge at komme ind på netbanken ved hjælp af en nødløsning.

Danske Bank skriver således:

"På grund af den aktuelle driftssituation er det desværre ikke muligt at logge på med NemID i øjeblikket. Du kan i stedet logge på netbank med dit betalingskort og din mobiltelefon (vores backup-løsning), hvis du i forvejen har oplyst dit mobilnummer til banken."

NemID kunne tidligere på sommeren fejre et-års fødselsdag. Det første år har dog budt på både op- og nedture, og meningerne om løsningen er endnu meget delte blandt brugerne.

I løbet af det første år fik 79 procent af den danske befolkning over 15 år en NemID - det svarer til 3,2 millioner brugere.

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS