NemID-nedbrud brager videre - nu på fjerde time

Nets arbejder på højtryk for at få løst de problemer, der betyder, at over tre millioner NemID-brugere har været uden adgang hele morgenen.

Artikel top billede

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Tre millioner danskere har torsdag morgen fra klokken halv syv ikke haft adgang til netbanken, fordi NemID er ramt af nedbrud.

Pressechef i Nets, der ejer DanID, Søren Winge, fortæller til Computerworld, at han endnu ikke ved, hvad problemet konkret er. 

Han oplyser dog, at teknikerne arbejder på højtryk, og at man håber på hurtigt at kunne finde en løsning. 

"Det, de koncentrerer sig om i øjeblikket, er at løse problemet."

"Status er stadig den samme, så jeg kan desværre ikke fortælle noget nyt," siger han til Computerworld. 

Så du kan ikke sige, hvornår I forventer, at problemerne er løst?

"Nej, desværre ikke. Lige nu tør jeg ikke give noget bud."

Nødløsning tages i brug

Hos flere af bankerne anbefaler man nu, at kunderne skal forsøge at komme ind på netbanken ved hjælp af en nødløsning.

Danske Bank skriver således:

"På grund af den aktuelle driftssituation er det desværre ikke muligt at logge på med NemID i øjeblikket. Du kan i stedet logge på netbank med dit betalingskort og din mobiltelefon (vores backup-løsning), hvis du i forvejen har oplyst dit mobilnummer til banken."

NemID kunne tidligere på sommeren fejre et-års fødselsdag. Det første år har dog budt på både op- og nedture, og meningerne om løsningen er endnu meget delte blandt brugerne.

I løbet af det første år fik 79 procent af den danske befolkning over 15 år en NemID - det svarer til 3,2 millioner brugere.

Læs også:
NemID i sort - tre millioner danskere uden netbank

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S