Så meget strøm brænder Google af om året

For første gang løfter Google sløret for, hvor meget strøm selskabets enorme server-farme med en million servere sluger.

Artikel top billede

Googles enorme serverfarme fyrede i hele 2010 i alt 2,26 millioner megawatt-timer strøm af på drift og køling.

Sådan lyder det fra Google, der ganske usædvanligt har valgt at gøre et nummer ud af sit samlede strømforbrug.

Det sker i et forsøg på at modvirke rygter om, at Google som et af de helt store internet-selskaber med enorme datacentre i ryggen er blandt de helt store miljøsvin.

Ifølge Financial Times svarer årsforbruget på 2,26 millioner MWh til et konstant forbrug fordelt over hele året på 258 megawatt eller cirka halvdelen af et almindeligt kraftværks samlede produktion.

Google meddeler samtidig, at selskabet i 2010 forbrugte energi, der svarer til en samlet CO2-udledning på 1,46 millioner ton.

Ifølge Financial Times blev de store internet-selskaber fornylig kritiseret voldsomt for deres manglende gennemsigtighed, når det gælder energi-forbrug.

Hidtil en konkurrence-hemmelighed

Google har da også hidtil bedyret, at selskabets energiforbrug som en
konkurrence-hemmelighed.

Ifølge Financial Times indikerer Googles tal, at selskabet er mere energi-effektivt end andre af de store internet-selskaber.

Tallene indikerer, at Google har omkring en million servere - eller tre procent af det samlede antal servere i verdens datacentre. Disse tre procent forbruger imidlertid kun én procent af den strøm, som disse store datacentre forbruger, hedder det.

Ifølge Google kommer 25 procent af den forbrugte strøm fra energivenlige kilder som vind, sol og lignende.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,