Så meget strøm brænder Google af om året

For første gang løfter Google sløret for, hvor meget strøm selskabets enorme server-farme med en million servere sluger.

Artikel top billede

Googles enorme serverfarme fyrede i hele 2010 i alt 2,26 millioner megawatt-timer strøm af på drift og køling.

Sådan lyder det fra Google, der ganske usædvanligt har valgt at gøre et nummer ud af sit samlede strømforbrug.

Det sker i et forsøg på at modvirke rygter om, at Google som et af de helt store internet-selskaber med enorme datacentre i ryggen er blandt de helt store miljøsvin.

Ifølge Financial Times svarer årsforbruget på 2,26 millioner MWh til et konstant forbrug fordelt over hele året på 258 megawatt eller cirka halvdelen af et almindeligt kraftværks samlede produktion.

Google meddeler samtidig, at selskabet i 2010 forbrugte energi, der svarer til en samlet CO2-udledning på 1,46 millioner ton.

Ifølge Financial Times blev de store internet-selskaber fornylig kritiseret voldsomt for deres manglende gennemsigtighed, når det gælder energi-forbrug.

Hidtil en konkurrence-hemmelighed

Google har da også hidtil bedyret, at selskabets energiforbrug som en
konkurrence-hemmelighed.

Ifølge Financial Times indikerer Googles tal, at selskabet er mere energi-effektivt end andre af de store internet-selskaber.

Tallene indikerer, at Google har omkring en million servere - eller tre procent af det samlede antal servere i verdens datacentre. Disse tre procent forbruger imidlertid kun én procent af den strøm, som disse store datacentre forbruger, hedder det.

Ifølge Google kommer 25 procent af den forbrugte strøm fra energivenlige kilder som vind, sol og lignende.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS