Så meget strøm brænder Google af om året

For første gang løfter Google sløret for, hvor meget strøm selskabets enorme server-farme med en million servere sluger.

Artikel top billede

Googles enorme serverfarme fyrede i hele 2010 i alt 2,26 millioner megawatt-timer strøm af på drift og køling.

Sådan lyder det fra Google, der ganske usædvanligt har valgt at gøre et nummer ud af sit samlede strømforbrug.

Det sker i et forsøg på at modvirke rygter om, at Google som et af de helt store internet-selskaber med enorme datacentre i ryggen er blandt de helt store miljøsvin.

Ifølge Financial Times svarer årsforbruget på 2,26 millioner MWh til et konstant forbrug fordelt over hele året på 258 megawatt eller cirka halvdelen af et almindeligt kraftværks samlede produktion.

Google meddeler samtidig, at selskabet i 2010 forbrugte energi, der svarer til en samlet CO2-udledning på 1,46 millioner ton.

Ifølge Financial Times blev de store internet-selskaber fornylig kritiseret voldsomt for deres manglende gennemsigtighed, når det gælder energi-forbrug.

Hidtil en konkurrence-hemmelighed

Google har da også hidtil bedyret, at selskabets energiforbrug som en
konkurrence-hemmelighed.

Ifølge Financial Times indikerer Googles tal, at selskabet er mere energi-effektivt end andre af de store internet-selskaber.

Tallene indikerer, at Google har omkring en million servere - eller tre procent af det samlede antal servere i verdens datacentre. Disse tre procent forbruger imidlertid kun én procent af den strøm, som disse store datacentre forbruger, hedder det.

Ifølge Google kommer 25 procent af den forbrugte strøm fra energivenlige kilder som vind, sol og lignende.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S