Derfor ved du ikke, hvad Facebook bruger din info til

Datatilsynet bad i sommer Facebook redegøre for, hvem der får kendskab til brugernes seksualitet og politiske overbevisning. Læs her, hvorfor danskerne stadig ikke kender svaret.

Artikel top billede

Læs også:
Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Du må vente lidt endnu, før du bliver klogere på, hvad Facebook bruger dine personlige oplysninger til.

Det norske datatilsyn sendte på vegne af de nordiske datatilsyn i Sverige, Norge, Danmark og Finland 45 konkrete spørgsmål til Facebook i sommers angående andre programmers adgang til dine personlige oplysninger såsom religion, politisk overbevisning og så videre.

Spørgsmålene har udgangspunkt i en undersøgelse af Facebook foretaget af det norske datatilsyn. Undersøgelsen efterlod nemlig Datatilsynet med en lang række ubesvarede spørgsmål.

De nordiske datatilsynsmyndigheder havde håbet på svar inden udgangen af august. Facebook lovede imidlertid først svar tirsdag den 13. september.

Flere gange ventetid

Da Computerworld tirsdag i sidste uge tog kontakt til Datatilsynet i Norge, oplyste informationsdirektør Ove Skåra, at svaret fra Facebook endnu ikke var kommet.

Onsdag fulgte Computerworld op på sagen. Her måtte den norske informationsdirektør igen fortælle, at nordmændene fortsat ventede på svar fra Facebook.

Fredag eftermiddag indløb imidlertid en mail fra den tålmodige informationsdirektør i Norge.

"Svaret fra Facebook modtog vi i dag. Vi har for få minutter siden videresendt det til vore nordiske datatilsynskolleger," skriver Ove Skåra til Computerworld.

Danmark får snart svar

Han fortæller desuden, at det er op til de nationale datatilsyn at informere sine borgere. Det betyder, at vi danskere skal tjekke med det danske datatilsyn for at få opklaret, hvad Facebook bruger vores oplysninger til.

"Fra norsk side satser vi på at kunne offentliggøre svaret fra Facebook og komme med en foreløbig reaktion på svaret i løbet af tirsdag i næste uge," forklarer Ove Skåra.

Kan du ikke vente med at læse svaret fra Facebook, kan du formentlig allerede i dag tjekke Datatilsynets søskende-site i Norge.

Computerworld følger sagen og vil, så snart svaret fra Facebook offentliggøres et sted i Norden, kigge nærmere på, hvem Facebook giver dine oplysninger videre til og i hvilket omfang.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura