Derfor bør du ikke gå direkte fra XP til Windows 8

Holder du fast i Windows XP og drømmer om at bypasse Windows 7 for at gå direkte til 8'eren? Lad være.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Størstedelen af alle virksomheder er allerede flyttet over på Windows 7, eller planlægger at gøre det snart.

Men hvis man holder fast i Windows XP og regner med at skifte direkte til det nye Windows 8, så risikerer man en kløft i supporten, advarer Gartner i en ny analyse af Windows 8-migration i virksomheder.

Gartners analytikere, Michael A. Silver, David W. Cearley og Stephen Kleynhans, anerkender, at det kan være fristende for organisationer, der endnu ikke har skiftet til Windows 7, at springe den version af styresystemet over, men eftersom supporten til Windows XP ender i april 2014, så er det en risikofyldt beslutning.

Microsoft har endnu ikke afsløret datoen for den generelle udrulning af Windows 8, men Gartner regner med, at virksomheden vil gå efter skolestarts-segmentet i 2012, og i så fald vil RTM ('release to manufacturing') af Windows 8 sandsynligvis blive indledt omkring april 2012.

Hvis det er rigtigt, så kan styresystemet komme generelt på markedet omkring midten af 2012.

"Selv hvis Microsoft kan leve op til den meget aggressive tidslinje, så vil de uafhængige software-leverandører og virksomheder sandsynligvis skulle bruge mellem 9 og 18 måneder til at teste understøttede applikationer og planlægge implementeringen," står der i rapporten fra Gartner.

"Det betyder, at de fleste organisationer ikke vil være klar til at gå over til Windows 8 før ved udgangen af 2013."

Og fem eller seks måneder efter det, bliver der lukket ned for support af Windows XP.

Under Build-konferencen afslørede Microsoft et såkaldt 'developer preview' af Windows 8 og detaljer om det Metro 'felt-baserede' styresystem, kompatibiliteten med Windows 7-applikationer og hvor nemt det er at bygge applikationer til Windows 8 og de forskellige enheder og formfaktorer, som Windows 8 vil køre på.

Microsoft har fokuseret mere på, hvad Windows 8 vil komme til at betyde for udviklere og forbrugere end for it-afdelingerne rundt omkring.

Men under et interview understregede Microsofts chef for kommerciel markting i Windows, Rich Reynolds, de fordele Windows 8 giver i forhold til sikkerhed og netværk for virksomhedskunder, set i forhold til Windows 7, der blev godt modtaget af kritikere.

Tablet-faktoren er vigtig

Windows 8 vil køre på alt hardware, som Windows 7 også kører på, plus at det vil anvende ARM-baserede chip til mindre enheder som tablet-pc'er - et marked, som i dag er domineret af iPad, og et marked som vil blive vigtigere for virksomhederne, i takt med at medarbejderne i højere grad bruger deres egne enheder på arbejdspladsen.

Eksempler på nye eller forbedrede features til virksomhederne i Windows 8 er, ifølge Rich Reynolds: Mere effektiv brug af Direct Access, som er en netværks-feature i Windows 7, der gør det muligt for mobile medarbejdere at forbinde til virksomhedens netværk udelukkende ved hjælp af en VPN;

BitLocker-kryptering er strømlinet i Windows 8 så det kun er sektorer, der indeholder data, som bliver krypteret, og det sker samtidig med, at man arbejder; derudover vil Windows 8 introducere en ny funktion med navnet Secure Boot, som forhindrer malware i at boote, inden systemet starter op.

"Vi er selvfølgelig begejstrede ved tanken om de nye funktioner i Windows 8, men rådet til virksomheder med Windows XP er, at de skal fokusere på at få accelereret implementeringen af Windows 7," siger Rich Reynolds.

"Den udvidede support af Windows XP slutter i april 2014, og det giver ikke virksomhederne megen tid til at flytte over på Windows 8. Faktisk mener vi i det fleste tilfælde ikke, at det er muligt."

Derfor præsenterer Gartner fire anbefalinger til brugere af Windows XP, som står over for skillevej i forhold til implementeringsstrategien.

Organisationer, som kører med Windows XP, og som allerede arbejder på at skifte over til Windows 7: Fortsæt som planlagt og lad være med at skifte til Windows 8.

Organisationer, som finder det svært at gennemføre store opgraderinger: Overvej i stedet at bringe Windows 8 gradvist ind i virksomheden.

Organisationer, der er interesserede i de nye enheder, som bliver mulige med Windows 8: Overvej Windows 8, selv hvis du regner med at springe Windows 8 over på traditionelle pc'er.

Enterprise-udviklere: Gør dig selv bekendt med Metro-applikationer, for det vil sandsynligvis komme til at udgøre den foretrukne metode til applikationer i Windows 8.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Proces Manager med agil erfaring til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job