HP fyrer Léo Apotheker - ny topchef ansat

HP-direktør Leo Apotheker er blevet fyret. Afløseren er allerede på plads.

Artikel top billede

(Foto: SAP)

Læs også:

HP-topchef Leo Apotheker tæt på fyreseddel

HP-topchef Léo Apotheker har fået en fyreseddel.

Han erstattes af Meg Whitman bliver den nye president og CEO, meddeler selskabet i en pressemeddelse.

"Vi er heldige at have en af Meg Whitmans kaliber og erfaring, der kan lede HP," siger bestyrelsesformand Ray Lane.

"Vi sætter stor pris på Léo's indsats og den made, han har tjent HP på siden sidste år, hvor han blev udpeget."

"Bestyrelsen mener, at jobbet som CEO kræver andre egenskaber for at kunne føre selskabets strategi ud i livet med succes. Meg Whitman har de rette operationelle og kommunikative evner til at levere forbedrede økonomiske resultater," lyder det fra HP-bestyrelsen.

Betydning for hele verden

Meg Whitman er tidligere administrerende direktør for eBay og har indtil nu været medlem af HP's bestyrelse.

Meg Whitman stoppede som administrerende direktør i eBay i 2008 for i stedet at stille op til valget som guvernør i Californien.

"Jeg er beæret og spændt over at skulle lede HP. Jeg mener, at HP har betydning - betydning for Silicon Valley, Californien, landet og verden," udtaler den nyudnævnte topchef.

Leo Apotheker afløste den ellers succesrige Mark Hurd, der for et års tid siden blev tvunget fra posten på grund af en sex-relateret bestikkelsessag.

Læs også:

HP-topchef Leo Apotheker tæt på fyreseddel

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,