UMTS-forlig godt modtaget

Fordelingen af de 1,2 milliarder UMTS-kroner bliver godt modtaget af tele- og IT-branche-organisationer. Der skal dog flere penge til, hvis det for alvor skal rykke, mener branchen. Tele-erhvervet - der betaler hele gildet - har for længst resigneret og regnede ikke med at få nogle af pengene tilbage.

Tele- og IT-sektoren erklærer sig overvejende tilfreds med den fordeling af 1,2 milliarder UMTS-kroner, som et bredt flertal i Folketinget i går blev enig om.

Regeringen, S, SF og R aftalte i går især at begunstige universiteterne med pengene, som staten tjente, da den sidste år holdt auktion over fire UMTS-licenser.

Dansk Handel & Service erklærer sig tilfreds med aftalens fokus på at øge forskning og innovation, men mener ikke, at aftalen rammer dybt nok ned i det behov, der for at udvikle nye områder som for eksempel "videnservice og oplevelsesøkonomi".

- Satsningen er ikke fremtidsrettet nok, når man tager i betragtning, at service har den største vækstkurve herhjemme og beskæftiger over halvdelen af befolkningen, siger Merete Daniel Nielsen, der er chefkonsulent i Dansk Handel & Service.

ITEK: Send flere penge
Dansk Industri gren for IT og Tele, ITEK, erklærer sig tilfreds med, at der med forliget er fundet en fornuftig balance mellem støtten til grundforskning og til innovation.

- Men vi havde dog gerne set, at der blev afsat endnu flere midler til området. Øget vækst og fornyelse på IT-området forudsætter, at der satses massivt på øgede bevillinger til IT-forskning, uddannelse og innovation på universiteterne, siger branchedirektør Tom Togsverd.

Med forliget afsatte Folketinget mere end halvdelen af beløbet til de såkaldte frie forskningsmidler - det vil sige midler, som universiteterne i vid udstrækning selv disponerer over. ITEK understreger, at universiteterne bør bruge disse penge i tæt samarbejde med virksomhederne.

- Kun på den måde kan vi skabe den nødvendige innovation i Danmark, siger Tom Togsverd.

Telebranchen resignerer

Teleindustrien - der har betalt de milliarder, der nu sluses ud i forskningsmiljøerne - har nok registreret, at pengene er blevet fordelt via forliget, men har udover det ikke forholdt sig yderligere til sagen.

- For os sluttede sagen, da man dengang politisk valgte en udbudsform, der alene havde til formål at optimere antallet af kroner, som man kunne få ud af det. Hvordan pengene nu fordeles, er egentlig teleindustrien ret ligegyldigt. Vi kan blot konstatere, at bevillingerne ikke er rettet direkte mod telebranchen, siger koncerndirektør i Sonofon, Allan Koch, der er formand for brancheforeningen Telekommunikations-industrien.

Staten tjente 3,8 milliarder, da den sidste år solgte de fire UMTS-licenser til de højstbydende selskaber, TDC, Orange, Telia og Hi3G, der betaler pengene i afdrag over 10 år.

Folketinget har nu fordelt omkring halvdelen af disse penge, som de fire selskaber skal betale indtil 2005.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job