UMTS-forlig godt modtaget

Fordelingen af de 1,2 milliarder UMTS-kroner bliver godt modtaget af tele- og IT-branche-organisationer. Der skal dog flere penge til, hvis det for alvor skal rykke, mener branchen. Tele-erhvervet - der betaler hele gildet - har for længst resigneret og regnede ikke med at få nogle af pengene tilbage.

Tele- og IT-sektoren erklærer sig overvejende tilfreds med den fordeling af 1,2 milliarder UMTS-kroner, som et bredt flertal i Folketinget i går blev enig om.

Regeringen, S, SF og R aftalte i går især at begunstige universiteterne med pengene, som staten tjente, da den sidste år holdt auktion over fire UMTS-licenser.

Dansk Handel & Service erklærer sig tilfreds med aftalens fokus på at øge forskning og innovation, men mener ikke, at aftalen rammer dybt nok ned i det behov, der for at udvikle nye områder som for eksempel "videnservice og oplevelsesøkonomi".

- Satsningen er ikke fremtidsrettet nok, når man tager i betragtning, at service har den største vækstkurve herhjemme og beskæftiger over halvdelen af befolkningen, siger Merete Daniel Nielsen, der er chefkonsulent i Dansk Handel & Service.

ITEK: Send flere penge
Dansk Industri gren for IT og Tele, ITEK, erklærer sig tilfreds med, at der med forliget er fundet en fornuftig balance mellem støtten til grundforskning og til innovation.

- Men vi havde dog gerne set, at der blev afsat endnu flere midler til området. Øget vækst og fornyelse på IT-området forudsætter, at der satses massivt på øgede bevillinger til IT-forskning, uddannelse og innovation på universiteterne, siger branchedirektør Tom Togsverd.

Med forliget afsatte Folketinget mere end halvdelen af beløbet til de såkaldte frie forskningsmidler - det vil sige midler, som universiteterne i vid udstrækning selv disponerer over. ITEK understreger, at universiteterne bør bruge disse penge i tæt samarbejde med virksomhederne.

- Kun på den måde kan vi skabe den nødvendige innovation i Danmark, siger Tom Togsverd.

Telebranchen resignerer

Teleindustrien - der har betalt de milliarder, der nu sluses ud i forskningsmiljøerne - har nok registreret, at pengene er blevet fordelt via forliget, men har udover det ikke forholdt sig yderligere til sagen.

- For os sluttede sagen, da man dengang politisk valgte en udbudsform, der alene havde til formål at optimere antallet af kroner, som man kunne få ud af det. Hvordan pengene nu fordeles, er egentlig teleindustrien ret ligegyldigt. Vi kan blot konstatere, at bevillingerne ikke er rettet direkte mod telebranchen, siger koncerndirektør i Sonofon, Allan Koch, der er formand for brancheforeningen Telekommunikations-industrien.

Staten tjente 3,8 milliarder, da den sidste år solgte de fire UMTS-licenser til de højstbydende selskaber, TDC, Orange, Telia og Hi3G, der betaler pengene i afdrag over 10 år.

Folketinget har nu fordelt omkring halvdelen af disse penge, som de fire selskaber skal betale indtil 2005.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job