Microsoft: Kritik af Linux gav bagslag

I et internt memo konkluderer Microsoft-chefer, at virksomhedens aggressive kritik af open source og Linux har givet bagslag hos udviklere og brugere. Microsoft skal i stedet slå på øgede afledte omkostninger til efteruddannelse ved brug af open source.

Det er nødvendigt for Microsoft at lægge strategien om i kampen mod udbredelsen af open source og især styresystemet Linux.

Det konkluderer softwarevirksomheden i en intern mail efter at have foretaget undersøgelser af brugernes opfattelse af Microsofts argumenter mod open source.

I de seneste par år har softwaregiganten brugt stadig mere aggressive argumenter i sin kritik af open source.

Linux er af topchefen Steve Ballmer blevet betegnet som "en kræft, der sætter sig på al intellektuel ejendom, som det berører". En anden topdirektør, Craig Mundie, kaldte sidste år open source for "usundt" for softwareinnovation og en potentiel sikkerhedsrisiko.

Imidlertid preller disse argumenter af på IT-chefer og softwareudviklere og har i stedet givet direkte bagslag, konkluderer undersøgelsen, der er blevet lækket til Opensource.org. Det skriver The Wall Street Journal.

Telefonundersøgelsen blev foretaget sidste år. Den viste, at i Tyskland overvejede flere end halvdelen af interviewede IT-chefer at gå over til Linux, mens tallet var oppe på 61 procent i Frankrig.

Forfatterne af undersøgelsen peger selv på, at Microsoft skal ændre strategi og fremhæve øgede omkostninger ved overgangen til open source-software. Omkostninger, der kommer af efteruddannelse af medarbejderne.

Desuden skal Microsoft slå på sit eget initiativ "shared source", hvor virksomheden deler noget af sin proprietære kode med udviklere.

Microsoft har afvist at kommentere det lækkede dokument, men kilder i firmaet har bekræftet dets autenticitet over for The Wall Street Journal.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S